Improvement of credit evaluation process in commercial banking
Ticari bankacılıkta kredi değerlendirme sürecinin iyileştirilmesi
- Tez No: 489401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN ÇAĞLAR AKSEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Krediler, bankacılık sektöründeki en büyük gelir kaynağıdır ve ulusal ekonomiyi kapsamlı bir şekilde etkiler. Bankacılık sektöründeki krediler, kurumsal, orta ve büyük ölçekli ve bireysel krediler olarak sınıflandırılabilir. Ekonomik büyüklük ve riskler aşırı olduğu için ticari krediler verilen kredilerde yüksek bir önem teşkil etmektedir. Bu kredilerin önemi, oynadıkları siyasi rol ile de vurgulanabilir. Faiz oranlarını etkileyen dalgalanma ve risk faktörleri reel sektör üzerinde de doğrudan etkiye sahiptir. Sonuç olarak, kredilerin değerlendirilmesi, bankalar için objektif ve öznel ölçütleri içeren büyük bir görevdir. Reel sektöre sağlanan kredilerin tipik bir değerlendirme süreci, personel ve günlük makroekonomik koşullara bağlı olarak yüksek öznellik içeren, eğitimli ve tecrübeli insan kaynakları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma bankaların kredi değerlendirme süreçlerinde karşılaştıkları ekonomik kayıpları ve değişkenliği azaltmayı amaçlamaktadır. Etkin bir operasyon yönetim perspektifi ile veri zarflama analizini kullanarak karar verme ve destek mekanizması önermekteyiz. Bu noktada amacımız, kredi değerlendiricisi tarafından kontrol edilen sürecini sistematize etmek ve böylelikle kredi kararlarında öznelliği en aza indirmektir. Bu mekanizma, kredi başvuru sahiplerinin performansının zayıf yönlerinin belirlenmesine de yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Loans constitute the largest sources of revenue in banking industry thus effecting the Turkish economical environment extensively. Credits in the banking sector can be categorized as corporate, medium and large scale, and individual loans. Commercial loans constitute a high importance within the total loans granted as the economical size and risks are extreme. Importance of these loans can also be highlighted by the political role they play. Volatility and risk factors affecting the interest rates have direct effect on real sector as well. As a result, evaluation of such credits is a major task for the banks that involves objective and subjective criteria. A typical evaluation process of loans, provided to the real sector, is carried out by educated and experienced human resources with high subjectivity depending on the personnel and daily macroeconomic conditions. This study aims to reduce the economic losses and variability that banks are facing in credit evaluation processes. We propose a decision making and support mechanism by using the Data Envelopment Analysis (DEA) methodology with an effective operations management perspective. At this point, our goal is to systematize the process which is controlled by credit analyst thus minimizing the subjectivity in credit decisions. This mechanism will also help us in the identification of the weaknesses of underperforming credit applicants.