Markdown optimization in apparel retail sector
Hazır giyim perakendecilik sektöründe fiyat optimizasyonu
  1. Tez No: 489402
  2. Yazar: SEVDE CEREN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hızla gelişsen tekstil ve hazır giyim sektörü en önemli perakendecilik sektörlerinden biridir. Markalaşma ve sürekli değişen moda anlayışı büyük bir rekabet ortamının tetikleyicisi olmuştur. Günümüzde bu sektörde giderek artan rekabet koşulları, hızla değişen talepleri de beraberinde getirmiştir. Talepteki bu değişiklik yüksek tedarik süreleriyle birleştiği zaman toplam talep ile envanter arasında dengesizliklere sebep olmaktadır. Moda sektörü gibi tedarik süresinin sezona göre daha uzun olduğu sektörlerde talep ile tedarik süresi arasında geçen süre dinamik fiyatlandırmayı önemli hale getirmiştir. Dinamik fiyatlandırma, tüketicinin istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup satıcının karını gözeterek, ürünün satış fiyatının zamana bağlı olarak değiştirilmesidir. Bu sayede, sezon içinde ürünlerin stok seviyesi talep vasıtasıyla kontrol edilerek stok tutma ve taşıma maliyetleri azaltılabilir. Talep tahmini yapmak için işbirliği yapılan şirketten gelen farklı ürün gruplarına ait alınan verileri kullanarak ampirik bir model geliştirilmiştir. Literatürden farklı olarak, ampirik model ağırlıklı en küçük kareler yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Geliştirilen ampirik model indirim optimizasyon modelinde gelir maksimizasyonu amacıyla dinamik bir talep olarak kullanılmıştır. Matematiksel model, envanter hedeflerini göz önünde bulundurarak, şirketin gelirini maksimize edecek şekilde her bir ürün için en uygun indirim seviyesini ve zamanını belirlemektedir. Sonuç olarak, ürünlere indirim uygulandığında, satışlarının arttığı ve envanter seviyelerinin sezon sonuna kadar tükendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Over last decades, rapidly growing textile and apparel industry has become an important sector. The branding and ever-changing fashion sense have been a trigger for a major competition environment. Nowadays, increasing competition has accompanied by rapidly changing demand. This changing demand leads to imbalances between aggregate demand and inventory when combined with long lead times. In a sector where lead time is longer than the season, such as fashion sector, the elapsed time between demand and lead time makes dynamic prices important. Dynamic pricing is to change the sales price of the product over time, taking into account the remaining inventory and taking into account the up-to-date customer demand. In this way, the inventory level of the products during the season can be controlled through demand and the cost of stock keeping and transportation can be reduced. In this study, an empirical model is developed by using the empirical sales data which consisting of different product groups over multiple selling seasons. As distinct from the literature, weighted least square estimation is used as a regression method in order to generate empirical demand model. Developed empirical model is used in markdown optimization as dynamic demand for revenue maximization. The mathematical model determines the optimal discount level for each product and also, determines when markdown prices should be applied while maximizing company revenue and considering inventory goals. As a result, it is observed that when the markdowns were applied to the products, the sales increases and the inventory level of each product is used up until the end of the season.