Türk ticari bankacılığında pazarlama anlayışı, kredi pazarlamanın yeri ve önemi: İstanbul bölgesinde bir araştırma çalışması
- Tez No: 145075
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Ticari bankaların finansal sistem içindeki en temel işlevi fon akışını sağlamaktır. Bankalar bu işlevi yerine getirirken öncelikle müşterilerden mevduat toplarlar, daha sonra ise topladıkları mevduatları kredi şeklinde fon talep eden müşterilere verirler. Bankacılıkta kredi kavramı, belli bir süre sonunda geri alınmak üzere verilen borç anlamına gelmektedir. Bu borç iki türlüdür; nakdi ve gayri nakdi. Nakdi kredide banka müşterisine borç olarak para vermekte, gayri nakdi kredide ise müşterisinin itibarından fayda sağlamaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde firmanın fon ihtiyacını karşılayabilmesi için kredi kullanması zorunludur. Bu zorunluluk ticari bankaların finansal sistem içinde ne kadar önemli bir işleve sahip olduğunu göstermektedir. Ticari bankalar kredi verirken hem kâr etme amacını güderler, hem de finansal sistemin işlemesine katkıda bulunurlar. Türkiye'de bir çok ticari banka müşterilerine uygun şartlarda kredi sağlamak için rekabete girmişlerdir. Bu ekonomik durum için önemli bir gelişmedir. Bu araştırmada daha çok ticari bankacılıkta pazarlama anlayışı, kredi, kredilendirme süreci, kredi pazarlama ile ilgili bilgiler verilmiştir. Araştırma temel olarak dört bölümden oluşur. Birinci bölümde kredi pazarlamanın anlam ve yapısına geçiş için gerekli temel kavramlar anlatılmıştır. Hizmet pazarlaması kavramından bahsedilerek konuya bir genel giriş yapılmıştır, ikinci bölümde bankacılık, bankacılıkta pazarlama anlayışı kavram olarak verilmiş, önemli işlevlerinden bahsedilmiştir. Bankacılıkta pazarlamanın amacı ve önemi, bankacılıkta organizasyon anlatılmıştır. Üçüncü bölümde kredinin tanımı, unsurları ve türlerinden bahsedilmiştir. Kredi pazarlama faaliyeti süreci, kredi pazarlama organizasyonu ve kredilendirme süreci ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde isekonuyla ilgili saha araştırması yapılmıştır. Türk ticari bankacılığında kredi pazarlama faaliyetlerinin yeri ve önemi ile ilgili anket yapılarak konuyla ilgili bir sonuca varılmıştır. Son olarak konuyla ilgili bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Basic function of the commercial banks in financial system is to provide fund flow. While banks are carrying out this function, they first gather deposits from their clients & then they give them as a credit to the clients who demand funds. In banking the term credit means, a loan which will be taken back after a time period. This loan has two types; cash and noncash credit. In cash credit banks give their clients cash money as a loan, in noncash credit clients use the advantages of the bank system. In developing countries like Turkey, firms must use credit in order to meet the demand for funds. This situation shows the importance of commercial banks function in financial system. The aim of giving credit by the commercial system. The aim of giving credit by the commercial banks is either to obtain profit or give help to reliable functioning the financial system. Many commercial banks in Turkey are competing each other to give credit in reasonable terms to their client. This situation is positive improvement for the economy. In this research information has been given about marketing in commercial banking, credit, credit process and credit marketing. The research has four main parts. In the first part, basic concepts necessary to understand the structure and meaning of credit marketing has been explained. A general introduction has been given by mentioning services marketing. In the second part, concepts of banking and marketing in the banking sector have been stated and their important function has been mentioned. The aim and importance of marketing in the banking sector and organization in banking has been explained. The third part includes the definition, elements and types of credit. The process of credit marketing activity, organization of credit marketing and credit process has been studied in detail. At last a general evalution about the whole study was made. A survey was made to understand the position and importance of credit marketing activities in Turkish commercial banking. Some suggestions about the operations of the credit marketing department was given.