Genetic structures of Salix alba and Salix excelsa populations from two major river systems in Turkey
Türkiye' nin iki büyük nehir sisteminde bulunan Salix alba ve Salix excelsa türlerinin genetik yapıları
- Tez No: 489406
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Salix alba, yenilenebilir enerji potansiyeli ile, sağlıklı bir nehir ekosisteminin önemli bir bileşeni olarak, Türkiye'de bulunan gösterge türlerdendir. Dünyadaki nehir temizliği ve ekosistem rehabilitasyon uygulamalarında en etkili fitoremediasyon aracı olarak kullanılır. Türkiye'deki iki nehir sisteminde (Göksu ve Kızılırmak Nehirleri) bulunan Salix alba popülasyonlarında etkin koruma ve ıslah programlarına bilgi sağlamak için 20 mikrosatellit belirteci ile populasyonların genetik yapısı çalışıldı. Salix excelsa, Salix alba' nın sinonimi olarak kullanıldığından ve S. alba' dan çok iyi ayrılmadığından, dört popülasyona ait 112 genotip S. alba Göksu Nehri'nden, beş popülasyona ait 147 genotip Kızılırmak Nehri'nden örneklenmiştir. Yalnızca bazı lokuslar, belirli bir populasyona ait null alellerin olduğunu göstermiştir. Alt popülasyonlarda önemli bir bağlantı dengesizliği ve klonal çoğalma gözlemlenmemiştir. Belirteçlerin etkinliği, Allelik zenginlik, Polimorfizm Bilgi İçeriği, Tanımlama Olasılığı, Shannon İndeksi ve beklenen heterozigotluk değerleri tüm lokusların oldukça polimorfik olduğunu gösterdi. Genetik yapı analizi, iki farklı nehir havzasındaki S. alba popülasyonlarının iki farklı kurucu popülasyonuna yüksek ait olma değeri ile sahip olduklarını açık bir şekilde ortaya koymuştur. Tüm popülasyonlar orta seviyede genetik çeşitliliğe sahiplerdir. En yüksek Fst değerleri en düşük sayıdaki göç eden birey sayısı ile birlikte Kızılırmak alt popülasyonlarında görülmüştür. Dolayısıyla, bu popülasyonlar genetik olarak diğer popülasyonlara daha uzaktır. Gruplama, Bayes, PCoA analiz ve AMOVA, iki nehrin dokuz farklı lokasyonundan 259 genotipi nehir sistemi içinde yüksek düzeyde, nehirler arasında daha düşük düzeyde gen akışı nedeniyle iki gruba ayırmıştır. Elde edilen veriler gelecek ıslah programlarında, S. alba türünün genetik kaynaklarının etkili korunma, yönetim ve kullanımında faydalı olacaktır. Artan habitat bozulması ve parçalanması dikkate alındığında, etkin in situ ve ex situ koruma çalışmaları, türün genetik potansiyelini korumak için gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Salix alba (white willow) is an indicator species and an important component of an healthy riparian ecosystem with great renewable energy potential in Turkey. It is used as one of the most effective phytoremediation tool in the world for river cleaning and ecosystem rehabilitation efforts. Genetic structure of Salix alba populations in two river systems (Göksu and Kızılırmak Rivers) in Turkey were studied with the use of 20 microsatellites markers to provide information for effective conservation and breeding programs. Since Salix excelsa was used an a synonym of Salix alba and was not well differentiated from S. alba, 112 genotypes of S. alba belonging to the Göksu River from four populations and 147 genotypes belonging to the Kızılırmak River from five populations were sampled. Only some loci showed evidences of null alleles that are specific to a certain population. No significant linkage disequilibrium and clonal duplication were detected in populations. Effectiveness of markers were evaluated by Allelic richness, Polymorphic Information Content, Probability of identity, Shannon Index and expected heterozygosity measures which revealed that all loci were found to be highly polymorphic. Genetic structure analysis clearly revealed that S. alba populations in two different river systems represent two different founder populations with very high membership values. All populations maintain moderate level of genetic diversity. The highest pairwise Fst values with the lowest number of migrants were obtained from the Kızılırmak downstream populations. Therefore, these populations were genetically most distant to the remaining populations. Cluster, Bayesian, PCoA analysis, and AMOVA clustered 259 genotypes from nine different locations of two rivers to two major groups because of high level of gene flow within river systems, but less gene flow between river systems. The genetic structure data of the studied river systems will be useful for future breeding programmes, efficient conservation, management and utilization of genetic resources of S. alba. Under increasing habitat deterioration and fragmentation, efficient in situ and ex situ conservation studies should utilize and conserve the species' genetic resources.