Determination of organic particle composition in ankara atmosphere and investigation of their contribution to receptor modeling
Ankara atmosferindeki organik partikül madde kompozisyonunun belirlenmesi ve reseptör modellemesi çalışmalarına katkılarının incelenmesi
- Tez No: 489439
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL, PROF. DR. İPEK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır. İlk hedef, Ankara atmosferindeki organik partikül madde düzeylerini ve zaman içeresinde gösterdikleri değişimleri ve bu değişimlere katkıda bulunan faktörleri belirlemektir. İkinci hedef ise, organik partikül maddelerin analizi ile bazı izleyici bileşiklerin belirlenmesi ve bunları kullanarak kaynak belirleme çalışmalarının çözünürlüğünü arttırmaktır. Bu çalışmada, Ankara'da bulunan iki farklı istasyondan toplanan örneklerde 45 partikül organik madde analizi gerçekleştirilmiştir. İlk istasyon ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü park alanından bulunan, yarı-kentsel; ikinci istasyon ise, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde bulunan, kentsel olarak sınıflandırılan örnekleme istasyonudur. Örnekleme Temmuz 2014' de başlamış ve Eylül 2015'de sonlandırılmıştır. Kentsel istasyondan 336 günlük PM2.5 örneği, yarı-kentsel istasyondan 275 günlük PM2.5 örneği ortalama 1,08 m3 dak-1 hava akımı ile yüksek hacimli örnekleyici yardımı ile toplanmıştır. Analiz edilen maddeler beş ana başlıkta toplanmaktadır: PAHlar, n-alkanlar, n-alkanoik asitler, levoglukosan ve EK-OK. Bu maddelerin zamansal ve mevsimsel değişimleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra, EPA PMF 5.0 modeli kullanılarak kaynak çözümleme çalışması gerçekleştirilmiş ve optimize edilen model sonuçlarına göre kentsel ve yarı-kentsel istasyon için sekiz kaynak ortaya konmuştur. Kentsel istasyon için iki yanma faktörü, bir doğalgaz yanma faktörü, bir yol tozu faktörü, iki yemek pişirme faktörü, bir biyokütle yakılması faktörü ve bir bitkisel emisyon faktörü belirlenmiştir. Yarı-kentsel istasyon için iki yanma faktörü, bir biyokütle yanma faktörü, bir araç emisyon faktörü, bir doğalgaz yanma faktörü, bir bitkisel emisyon faktörü, bir yemek pişirme faktörü ve bir ikincil organik aerosol emisyon faktörü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are two main objectives of this work. First one is to reveal general characteristics of organic particulate composition in Ankara atmosphere, including their temporal and spatial variability, dependence of composition to meteorology and sources. The second one is to generate new source markers to improve the resolution receptor oriented source apportionment studies. In this study, 45 particulate organic matters were measured at two different stations in Ankara. First one was located at parking site of Department of Environmental Engineering, METU. This site was classified as sub-urban station. The second one was located at Faculty of Agriculture, Ankara University. This site was classified as urban station. Sampling campaign was started at July 2014 and finished at September 2015. 336 daily PM2.5 samples were collected from urban station and 275 daily PM2.5 samples were collected from sub-urban station by using high volume samplers with an average flow rate of 1.08 m3 min-1. Analyzed compounds were categorized into five main groups: PAHs, n-alkanes, n-alkanoic acids, levoglucosan and EC-OC. Their temporal and seasonal variations were examined. In this study, EPA PMF 5.0 was applied to determine sources of particulate organic matter and contribution of sources to each compound. The optimized model results revealed presence of eight sources for urban and sub-urban stations. Two combustion factor, a natural gas combustion factor, a road dust factor, two food cooking factors, a biomass burning factor and a plant emissions factor were identified for urban station. Two combustion factors, a biomass burning factor, a vehicular emission factor, a natural gas combustion factor, a plant emission factor, a food cooking factor and a secondary organic aerosol factor were identified for sub-urban station.