Performance-based facades: Retrofit strategies for energy efficiency and comfort in existing office buildings
Performansa dayalı cepheler: Mevcut ofis binalarında enerji verimliliği ve konfor için yenilik stratejiler
- Tez No: 489438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Mevcut binaların enerji yenilenmesi, binaların uzun vadedeki çevresel etkilerini düşürmek için mantıksal bir strateji olarak düşünülür. Standart bina yenilemeleri, yolcu gereksinimlerinden ziyade enerji standartlarına uymak için önleyici tedbirlere odaklanır. Buna karşılık, önerilen performansa dayalı yeniden kurulum yaklaşımı, binanın enerji performansını iyileştirme stratejilerinin yanısıra yenilemenin enerji dışı yararlarından faydalanmak için öncelikle iç mekan konforuna odaklanmaktadır. Özellikle, ofis binaları söz konusu olduğunda, enerji tasarrufu seçenekleri ve istenen yüksek iç mekan konforu dengelenmesi gerekir. Bu çalışma, karmaşık iklim koşullarındaki mevcut ofis binaların cephe yenileme kararlarına ilişkin mevcut yaklaşımları ve farklı ofis mekansal organizasyonlarını dikkate alarak her iki enerji verimliliği ve iç mekan konforu değerlerini de dahil ederek tartışmaktadır. En büyük katkı, enerji yenilemesinin inşasında ve yenileme sürecinin ilk aşamalarında paydaşlar ve son kullanıcılar tarafından kullanılabilen performansa dayalı bir cephe yenileme çerçevesi önermektedir. Ayrıca gelecekte geliştirilebilecek karar destek araçlarının temelini oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The building industry is faced with a vast stock of existing buildings that are not sustainable and suffer from poor conditions in terms of physical problems. Energy retrofitting of existing buildings is considered as a rational strategy to minimize buildings' environmental impact in the long term. Standard building retrofits focus on prescriptive measures to comply with energy standards rather than occupant requirements. In contrast, the proposed performance-based retrofit approach focuses, primarily on indoor comfort to leverage the non-energy benefits of retrofit besides the strategies to improve the energy performance of the building. Specifically, in the case of office buildings, most of the energy saving options and required high levels of indoor comfort are in conflict with each other and need to be balanced. This study argues the current approaches to the façade retrofit decisions in the case of existing office buildings in mixed-dry climates by incorporating both values of energy efficiency and indoor comfort issues considering different office spatial organizations. The main contribution is presenting the state-of-the-art in building energy retrofit and proposing a performance-based façade retrofit framework, which can be used by stakeholders and end users throughout the initial stages of a retrofit process. It can also form the basis of decision support tools that can be developed in the future.