Immune modulatory effects of pediococcus pentosaceus derived membrane vesicles: Mechanism of action and therapeutic applications
Pediococcus pentosaceus kökenli membran keseciklerinin immün modülatör etkileri: Etki mekanizması ve terapötik uygulamalar
  1. Tez No: 489440
  2. Yazar: ESİN ALPDÜNDAR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAYDA GÜRSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Önceki çalışmalarımızda 5 farklı insan kommensal bakteri izolatından salgılanan membran keseciklerini (MV) karakterize edip etkinliklerini patojenik olmayan E.coli bakteri izolatından salgılanan membran kesecikleriyle karşılaştırdık. Sonuçlar, kommensal bakteri kökenli MV'lerin immün düzenleyici etkilerinin olduğunu, buna karşın patojenik olmayan E.coli bakteri izolatından salgılanan MV'lerin ise immün uyarıcı özellikleri olduğunu gösterdi. Bu tez çalışmasında, en yüksek immün düzenleyici etki gösteren Pediococcus pentosaceus izolatından salgılanan MV'lerin etkileri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. OVA model antijeni immünizasyon modelinde Pediococcus pentosaceus kökenli MV'ler anti-OVA spesifik IgG1 ve IgG2c ile CTL yanıtlarını baskılamıştır. MV'lerin farklı hücre tipleri üzerindeki etkileri incelendiğinde immün düzenleyici aktivitenin M2 makrofajlarından ve myeloid kökenli baskılayıcı hücrelerden kaynaklandığı, ödüzenleyici T hücrelerin bir rolü olmadığı gözlemlendi. MV'lerin antienflamatuar etkileri farede farklı akut enflamasyon modelleri oluşturularak test edildi. Zymosan aracılı peritonit modelinde MV'ler şiddetli enflammasyon oluşumunu, nötrofillerin periton boşluğuna toplanmasını ve makrofajların enflamasyon yanıtından dolayı ölümlerini engellemiştir. Dextran sodyum sülfat aracılı akut kolit modelinde MV'lerle yapılan geç tedavinin (0. ve 3. günlerde) anti-enflamatuar koruyucu etkileri olduğu, kolon kısalmasını ve kript yapı bozulmasını engellediği gözlemlendi. Eksizyonel yara iyileşmesi modelinde, intraperitoneal MV uygulamasının yara bölgesine PD-L1 ifade eden miyeliod kökenli hücre toplanması aracılığıyla yara iyileşmesi sürecini hızlandırdığı bulunmuştur. Bütün bu sonuçlar Pediococcus pentosaceus izolatından salgılanan membran keseciklerinin baskılayıcı – düzenleyici hücrelerin aktivasyonu üzerinde etkileri olduğunu ve potansiyel antienflamatuar ajanlar olarak enflamatuar hastalıkların ya da otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our previous studies, we characterized 5 different human gram positive commensal bacteria derived membrane vesicles (MVs) and compared their activity with non-pathogenic E.coli derived membrane vesicles. Results showed that commensal bacteria derived MVs had immunomodulatory properties whereas non-pathogenic E.coli derived membrane vesicles had immune stimulatory properties. In this thesis, we aimed to focus our attention to Pediococcus pentosaceus-derived MVs that displayed the highest immunomodulatory activity. In an immunization model, Pediococcus pentosaceus-derived MVs supressed anti-OVA specific IgG1 and IgG2c and CTL responses. Analysis of MV effect on different cell types showed that MVs exerted an immunomodulatory response by generating M2 macrophages and myeloid derived suppressor cells (MDSCs) but not regulatory T cells. MVs' anti-inflammatory effects were also tested in acute inflammation models established in mice. In zymosan induced peritonitis model, MVs ameliorated excessive inflammation by reducing neutrophil recruitment to peritoneal cavity and inhibiting macrophage loss caused by inflammation. In dextran sodium sulphate (DSS) induced acute colitis model, post-treatment with MVs (Day 0 and 3) prevented colon shortening and loss of crypt architecture. In an excisional wound healing model, intraperitoneal MV administration accelerated wound closure through recruitement of PD-L1 expressing myeloid cells to the wound site. Collectively, these results indicate that Pediococcus pentosaceus derived membrane vesicles activates suppressor – regulatory cell types and can be used as potent anti-inflammatory agents for the treatment of inflammatory or autoimmune diseases.