Directional coding of backward compatible high dynamic range (HDR) image coding residues
Geriye uyumlu yüksek dinamik oranlı (YDO) görüntü kodlama kalıntılarının yönlü kodlaması
- Tez No: 489446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAMIŞLI, DR. ALPER KOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yüksek dinamik oranlı (YDO) görüntü ve video biçimleri, gelişen dünyanın teknolojik ihtiyaçlarının gerektirdiği görsel içerikleri temsil etmekte yetersiz kalmakta olan yaygın bir şekilde kabul görmüş standart 8-bit alçak dinamik oranlı (ADO) gösterimin getirdiği sınırlamalarla başa çıkmak için önerilir. Bu biçimlerin başlıca amacı aşırı karanlıktan (10-6 cd/m2) parlak güneş ışığına (108 cd/m2) kadar değişen gerçek dünya sahnelerinin tüm parlaklık aralığını kodlamaktır, ve sonuç olarak bir sahneyi ekran gösteriminden bağımsız olarak üretmek ve depolamaktır. ADO'dan YDO teknolojisine başarılı bir geçişi gerçekleştirmek için, geriye uyumlu görüntü ve video gösterim biçimleri önerilir, böylece aynı içeriğin ADO ve YDO versiyonlarını göstermek için hem ADO hem de YDO ekranlar aynı gösterimi kullanabilir. Bu tipik olarak gösterimin içerisine bir ADO temel katmanı, ve temel katman içerisindeki ADO içeriğinden YDO içeriğinin tahmin edildiği bir yöntem ve YDO tahminini düzeltmek için mümkün olduğunca kalıntı verisi içeren bir YDO yükseltme katmanı dahil edilerek gerçekleştirilir. Bu tezde, orijinal YDO görüntüleri ve onların temel katman ADO görüntülerine karşılık gelen tahminleri arasındaki farklar olarak tanımlanan geriye uyumlu YDO görüntü kodlama kalıntıları için daha verimli bir kodlama yöntemi uygulanmasına odaklanılmıştır. İlk aşamada, geriye uyumlu YDO görüntü kodlama kalıntılarının ve yönlü kodlama yöntemleri önerilmiş olan ADO hareket-telafili tahmin kalıntılarının uzamsal karakteristiklerinin aralarındaki benzerliklerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizleri, geriye uyumlu YDO görüntü kodlama kalıntılarının uzamsal karakteristiklerini daha verimli modelleyen uygun yönlü dönüşümlerin uygulanması takip etmiştir. Geriye uyumlu YDO görüntü kodlama kalıntılarının kodlaması için önerilen yöntemin oran-bozulma performansı tarafsız ve algısal nitelik metriklerine göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar, önerilen kodlama yönteminin geriye uyumlu YDO görüntü kodlama kalıntılarının kodlaması için standart kodlama yöntemlerinden daha iyi performans gösterebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
High dynamic range (HDR) image and video formats are proposed to overcome limitations of widely accepted standard 8-bit low dynamic range (LDR) image and video representations. The main aim of these formats is to encode the whole luminance range of real world scenes which changes from extreme darkness (10-6 cd/m2) to bright sunshine (108 cd/m2), and to generate and store such scenes independent from the display technology. To achieve a successful transition from LDR to HDR technology, backward compatible image and video representation formats are proposed so that both LDR and HDR displays can use the same representation to show LDR and HDR versions of the same content. This is typically achieved by including in the representation an LDR base layer, and an HDR enhancement layer that includes a method to predict HDR content from the LDR content in the base layer and possibly residue data to correct the HDR prediction. The main focus of this thesis is to implement a more efficient coding method for backward compatible HDR image coding residues, which are defined as the differences between original HDR images and their predictions from the corresponding base layer LDR images. As the first stage, analyses of similarities between spatial characteristics of backward compatible HDR image coding residues and LDR motion-compensated (MC) prediction residuals, for which directional coding methods were proposed, are performed. These analyses are followed by an implementation of suitable directional transforms which model spatial characteristics of backward compatible HDR image coding residues more efficiently. Rate-distortion performance of the proposed method for coding of backward compatible HDR image coding residues are evaluated with objective and perceptual quality metrics. Results indicate that the proposed coding method can perform better than the standard coding methods for the coding of backward compatible HDR image coding residues.