Post-disaster relief distribution under road vulnerabilities and aftershocks
Yol kırılganlığı ve artçı şok riskleri altında felaket sonrası yardım malzemesi dağıtımı
- Tez No: 489454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez çalışmasında, artçı şok riski altındaki bir insani yardım ağı için felaket sonrası direct/yanal sevkiyat ve yol tamiri kararlarının verilmesi için bir iki aşamalı karışık tam sayılı stokastik programlama yaklaşımı ortaya konmaktadır. Önerilen model, etkililik temelli talep ağırlıklı toplam seyahat süresinin eşitlik temelli maksimum karşılanmayan talep miktarının en azlanması olmak üzere iki amaç fonksiyonu altında incelenmiştir. İstanbul'da olası bir deprem için bir vaka çalışması kullanılarak olası artçı şokların ihmal edilmesinin sonuçları oldukça olumsuz etkilediği, yol tamirinin göz ardı edilmesinin malzeme dağıtımını önemli ölçüde geciktirdiği, model sonuçlarının felaket sonrasında kullanılamaz hale gelen yol sayısına duyarlı olmadığı ve yanal sevkiyatın dağıtım sürelerini belli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a two-stage stochastic mixed integer programming approach is proposed to determine the two types of post-disaster decisions, namely relief distribution with direct/ lateral transshipment and emergency roadway repair simultaneously, under the risk of potential aftershocks. Two objective functions are considered: minimization of the demand-weighted total travel time subject to satisfying all demand (efficacy-based), and minimizing the maximum unsatisfied demand over all demand points (equity-based). A case study for a potential earthquake in Istanbul, Turkey is implemented, through which it is shown that (i) ignoring the potential effects of aftershocks may lead to detrimental results, (ii) without road repair, relief transportation is significantly hampered, (iii) the decisions are quite robust to the number of roads that are affected by the disaster, and (iv) lateral transshipment leads to improvements in transportation times to a certain extent.