Post-disaster assessment routing problem
Afet sonrası durum tespit araç rotalama problemi
- Tez No: 513365
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Afet sonrası durum tespit çalışmaları, afet yönetiminin müdahale safhasında gerçekleştirilen operasyonlara temel oluşturmaktadır. Yollardaki hasarın değerlendirilmesi ile hasarın, enkazın büyüklüğü tespit edilecek, enkaz kaldırma işlemleri bu değerlendirme sonucundan faydalanacaktır. Nüfus merkezlerindeki hasarın tespiti ile afetten etkilenen bölgenin ihtiyaçları belirlenecek ve yardım malzemelerinin dağıtımı buna göre yapılacaktır. İnsan acısının hafifletilmesi ve sınırlı kaynakların ihtiyaç noktalarına etkili bir şekilde dağılımı için hasar tespit çalışmasının hızlılığının önemi göze çarpmaktadır. Bu çalışmada, afet müdehale operasyonların hızlı ve etkili bir biçimde yürütülmesinin önemi göz önünde bulundurularak afet ile mücadelede yol gösterici olacak bir afet sonrası durum tespit stratejisi önerilmektedir. Öncelikle, durum tespiti yapılacak yollar ve nüfus merkezleri takip eden müdehale operasyonlarına kattıkları faydaya göre seçilmektedir. Bu amaçla, heterojen bir araç seti kullanan iki amaçlı bir matematiksel model geliştirilmiştir. Afet sonrası durum tespiti için önerilen model, engebeli arazi koşullarında hareket edebililen motorsikletlerin ve/veya dronların kullanımını dikkate almaktadır. İlk amaç, yolların (ayrıtların) değerlendirilmesiyle eklenen toplam karın en üst düzeye çıkarılmasıdır; ikincisi ise, nüfus merkezlerinin (düğümlerin) değerlendirilmesiyle oluşan toplam karı maksimize etmektedir. Problemin iki amaçlı yapısı epsilon-kısıt yöntemi ile ele alınmaktadır. Afet sonrası koşullarda mümkün olduğu kadar hızlı çözümler elde edilmesinin çok önemli olmasından dolayı, sezgisel yöntemler de önerilmektedir. Matematiksel modeli ve sezgisel yöntemi test etmek için İstanbul'un Kartal ilçesine ait bir veri seti kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Post-disaster assessment operations constitute the basis for the operations conducted in the response phase of the disaster management. Through the assessment of the road segments, the extent of damage and the amount of debris will be determined, and debris removal operations will bene fit from this assessment. Via assessing the damage at the population centers, the needs of the affected area will be determined and the distribution of relief supplies will be made accordingly. Hence, the damage assessment allows disaster management operation coordinators to determine immediate actions necessary to respond to the effects of the disaster with the effective use of resources for alleviating human suffering. Post-disaster assessment operations constitute the basis for the operations conducted in the response phase of the disaster management. Through the assessment of the road segments, the extent of damage and the amount of debris will be determined, and debris removal operations will bene fit from this assessment. Via assessing the damage at the population centers, the needs of the affected area will be determined and the distribution of relief supplies will be made accordingly. Hence, the damage assessment allows disaster management operation coordinators to determine immediate actions necessary to respond to the effects of the disaster with the effective use of resources for alleviating human suffering. In this study, we propose a post-disaster assessment strategy as part of response operations in which effective and fast relief routing are of utmost importance. In particular, the road segments and the population points to perform assessment activities on are selected based on the value they add to the consecutive response operations. To this end, we develop a bi-objective mathematical model that utilizes a heterogeneous vehicle set. The proposed model for disaster assessment considers motorcycles, which can be utilized under off-road conditions, and/or unmanned-aerial-vehicles, drones. The rst objective aims to maximize the total value added by the assessment of the road segments (arcs) whereas the second maximizes the total pro t generated by assessing points of interests (nodes). Bi-objectivity of the problem is studied with the epsilon-constraint method. Since obtaining solutions as fast as possible is crucial in the post-disaster condition, heuristic methods are also proposed. To test the mathematical model and the heuristic methods, a data set belonging to Kartal district of Istanbul is used.