Design of magneto-electric dipole antenna for wideband communication systems
Geniş bantlı haberleşme sistemleri için manyeto-elektrik dipol anten tasarımı
  1. Tez No: 489460
  2. Yazar: SEMİH ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez ultra-geniş bantta (3.3 GHz – 10 GHz) çalışacak duvarlı, ayrık beslemeli manyeto-elektrik dipol anten tasarımını, benzeşimini, üretimini ve ölçümünü içerir. Bu anten bir ayrık besleme yapısı, bir elektrik dipol, bir manyetik dipol ve bir duvardan meydana gelmektedir. Ayrık besleme altyapısı ve duvar sayesinde ultra-genişbantlı bir çalışma yapısına sahiptir. Tasarım kısmında duvarlı, ayrık beslemeli manyeto-elektrik dipol anten adım adım geliştirilmiştir. İlk olarak, anten parametrelerin yansıma katsayısı ve kazanç üzerindeki etkilerinin analizini çalışmak için gama-şekilli beslemeli manyeto-elektrik dipol anten tasarlanmıştır. Bu parametrik analizler yüksek frekanslı elektromanyetik alan benzeşim programı Ansys HFSS kullanılarak yapılmıştır. Parametrik analizlerden elde edilen tecrübeyle, ayrık beslemeli manyeto-elektrik dipol anten tasarımı ve benzeşimi tamamlanmıştır. Sonrasında, tasarım gereksinimlerini sağlayabilmek için, tasarıma duvar yapısı eklenmiştir. En son aşamada ise duvarlı, ayrık beslemeli manyeto-elektrik dipol antenin üretimi yapılmış, ölçümleri alınmış ve bu antenin performansı benzeşim programı sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the design, simulation, production and measurement of a differential fed magneto-electric dipole antenna with cavity operating at ultra-wideband (3.3 GHz – 10 GHz). This antenna consists of a differential feeding structure, an electric dipole, a magnetic dipole and a cavity. The ultra-wideband operation is achieved through the use of differential feeding structure and cavity. A step-by-step procedure is followed during the design process of the differential fed magneto-electric dipole antenna with cavity. First, a gamma-shaped strip fed magneto-electric dipole antenna is designed to study the effects of the antenna parameters on the return loss and the characteristics of the antenna gain. These parametric analyses are done in Ansys HFSS, a high frequency electromagnetic field simulation program. By the help of the experience gained through these parametric analyses, a differential fed magneto-electric dipole antenna is designed and simulated. Then, in order to achieve design requirements a cavity is incorporated into the design. Finally, the designed differential fed magneto-electric dipole antenna with cavity is manufactured, measured, and its performance is compared with simulation results.