Design and implementation of a smart greenhouse
Akıllı sera tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 489475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında akıllı sera tasarımı önerilmiştir. Tasarlanan akıllı seranın amacı daha az insan gücü kullanmak ve daha yüksek verim sağlamaktır. Tasarlanan sistemde, hava sıcaklığı, hava bağıl nemi, toprak sıcaklığı ve toprak nemi sensörler tarafından ölçülmektedir. Ölçümlerin analizi sonucunda havalandırma, ısıtma, sulama gibi mekanik cihazların kontrolü önceden belirlenmiş kurallara göre sağlanmaktadır. Bu tür otomasyonlar sulama ve havalandırma için kullanılan insan gücünün azaltılmasına yardımcı olur. Tezde, sistem karşılaştırması için aynı özelliklere sahip iki sera kullanılmıştır. Seralardan biri akıllı sistem ile yönetilirken, diğer sera geleneksel şekilde yönetilmiştir. Budama kontolü, budama ve hasat için insan gücü her iki serada ortak kullanılmıştır. Geleneksel yöntemle kontrol edilen serada tüm işlemler için insan gücü kullanılmıştır. Akıllı sistem tarafından yönetilen serada bitki büyüme süresi daha kısadır. Akıllı sera, geleneksel sera ile karşılaştırıldığında daha fazla ürün vermiştir. Gelecek çalışma olarak, diğer sebzeler ekilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a smart greenhouse design is proposed. The aim of the designed smart greenhouse is to employ less human power and to provide higher efficiency. In the designed system, air temperature, air humidity, soil temperature and soil moisture are measured by sensors. As a result of the analysis of the measurements, the control of mechanical appliances such as ventilation, heating and irrigation are provided according to the pre-defined rules. Such automation helps us reduce the amount of human power for irrigation and ventilation. Two greenhouses with the same characteristics were used for system comparison in the thesis. One is managed by the smart system, while the other is traditionally managed. Common to both greenhouses, human power was used for pruning control, pruning and harvesting. In the traditionally controlled greenhouse, human power is used for all operations. The crop growth period was shorter in the greenhouse managed by the proposed smart system. The smart greenhouse yields a larger amount of harvest in comparison to the traditional greenhouse. As a future work, other types of vegetables can be cultivated.