Design of miniaturized Ku band narrowband cavity filter
Ku bant dar bantlı minyatürize edilmiş kavite filtre tasarımı
- Tez No: 489493
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Frekans çoklayıcı yapıları; uydu haberleşme sistemleri, kablosuz haberleşme sistemlerini ve radio iletimini içeren çok çeşitli haberleşme sistemlerinin önemli bir parçası olarak mühim bir role sahiptir. Çok portlu sistemlerde tek bir sinyalden veya frekans band genişliğinden belirli sinyallerin veya frekans band genişliklerinin seçici bir şekilde birleştirilmesinde ve ayrılmasında kullanılan vazgeçilmez çok portlu elemanlardır. Bir çoklayıcıyı oluşturan temel bloklar kanal filtresi olarak adlandırılan filtre seti ve filtreleri ortak porta bağlayan eklem kısımlarıdır. Dalga klavuzu filtre yapıları, çoklaycı konfigürasyonunda düşük iletim kaybına, yüksek güç taşıma yeteneğine ve yüksek kalite faktörüne sahip olmalarından dolayı uydu haberleşme sistemlerinde kanal filtresi olarak çoğunlukla tercih edilir ve kullanılır. Bununla birlikte, bu yapıların hantallığı ve büyük boyutları uydu haberleşmesi uygulamalarında sorun yaratmaktadır. Bu sebeple, bu tezin ana amaçlarından birisi bağlaşımlı rezonatörler içeren miniaturize, kompakt ve ağırlığı düşürülmüş kanal filtre tasarımı olacaktır. Ayrıca yüzey pürüzlülük etkisini içeren sistematik tasarım için bir çerçeve çizmek ve mümkün olan en düşük ağırlık ile boyuta sahip ve komşu kanallar arası girişimin minimize edilmesi için keskin geçiş bandı karakteristiğine sahip çoklayıcı yapılarının önemli bir parçası olan dalga kılavuzu filtre yapısının gerçeklenmesi de bu çalışmanın kapsamı içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Frequency multiplexer structures are of a crucial role as an essential part of huge variety of communication systems including, satellite-communication systems, wireless communication systems and radio transmission. They are indispensable multiple port components that are used for combination and separation of specific signals or frequency bandwidths selectively from a single signal or frequency bandwidth in multiport communication system. The main blocks that form a multiplexer are a set of filters, named as channel filters, and junctions connecting to filters to the common port. In satellite-communication systems, waveguide filter structures are mostly preferred and employed as channel filter in multiplexer configuration due to the fact that they are of low insertion loss, high power handling capability and high quality factor. On the other, bulkiness and large sizes of them are troublesome in satellite-communication applications. Therefore, one of the main goals of this thesis is to design miniaturized, compact and weight-reduced channel filter structure including coupled resonators. Also, developing a framework for methodical design involving surface roughness effect and physically realizing the waveguide filter structure as a significant part of the multiplexer with lowest possible size and weight and sharp passband characteristic to be minimized the adjacent channel interference is in the main scope of this study.