A novel miniaturied radar antenna design in ku band for V2X communication
  1. Tez No: 826018
  2. Yazar: SAIF AL-DEEN KAMAL HEYAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tez, yeni, kompakt, minyatür ve düşük maliyetli antenleri tanıtmaktadır. Önerilen anten Rogers RT5880LZ üzerinde tasarlanmış ve CST mikrodalga stüdyosu tarafından simüle edilmiştir. Yeni tek elemanlı anten tasarımı, Ku bandı V2X radarı için iki yüksek yönlü, kazançlı ve düşük yan lob seviyeli dizi anten üreten yeni bir yarıklı dairesel mikroşerit antenle sonuçlandı. Tek eleman, 1x4 ve 3x4 anten dizisi için ölçülen S11 sırasıyla –24,5 dB, –39,47 dB ve –32,16 dB idi. Ayrıca 12 elemanlı 3x4 anten tasarımı, her iki E-düzleminde / H-düzleminde minimum SLL –30 dB ile en yüksek kazancı 16.3 dBi ile elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis introduces a novel, compact, miniaturized, and low-cost antennas. The proposed antenna designed on Rogers RT5880LZ lossy and simulate by CST microwave studio. Novel single element antenna design resulted in a new slotted circular microstrip antenna, which produced two high directive, gain, and low sidelob level array antennas for Ku band V2X radar. The measured S11 for single element, 1x4 and 3x4 antenna array was –24.5 dB, –39.47 dB and –32.16 dB respectively. Moreover, 3x4 antenna design with 12 element have obtain the highest gain of 16.3 dBi with minimum SLL –30 dB in both of E-plane / H-plane.