Yer hareketinin ve kat sayısının çok katlı betonarme yapıların deprem davranışına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of ground motion and number of stories on the seismic behavior of multi-story reinforced concrete buildings
- Tez No: 956537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD RESHAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tez çalışmasında, çok katlı betonarme yapıların sismik performansı üzerine yer hareketi düzeyinin ve kat adedinin etkisi araştırılmıştır. Analitik çalışmalar, SAP2000 sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de farklı sismik tehlike seviyelerine sahip iki şehir, İstanbul ve Konya çalışma alanı olarak seçilmiş; her şehir için 7, 8, 9 ve 10 katlı dört farklı yapı modellenmiştir. Modellerin tasarımında TDY 2018 (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018) esas alınmış ve analizler, DD-2 ve DD-3 düzeyindeki deprem yer hareketleri dikkate alınarak yürütülmüştür. Yapıların deprem davranışları, yönetmelikte tanımlanan düzensizlik kriterleri kapsamında değerlendirilmiş; burulma düzensizliği, yumuşak kat düzensizliği, göreli kat ötelemesi düzensizliği ve ikinci mertebe etkisine (P-Δ) bağlı düzensizlikler analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, burulma etkisinin, yapı periyodu azaldıkça frekansın artmasıyla daha belirgin hâle geldiği tespit edilmiştir. X doğrultusundaki taşıyıcı elemanların rijitliğinin yüksek olması, bu yöndeki yatay deplasmanların diğer doğrultulara göre daha düşük olmasını sağlamış ve yapı davranışını olumlu yönde etkilemiştir. Tüm modellerde, özellikle ikinci kat seviyesinde yumuşak kat oluşumuna eğilim gözlenmiş; buna karşılık, göreli kat ötelemesi düzensizliği çoğu katta yönetmelik sınırları içerisinde kalmıştır. Elde edilen bulgular, kat adedi ve yer hareketi düzeyinin yapısal düzensizlikler ve genel sismik performans üzerindeki etkilerini ortaya koymakta; bu parametrelerin tasarım sürecinde dikkate alınmasının, deprem güvenli yapılar elde edilmesi açısından kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of ground motion level and number of stories on the seismic performance of multi-story reinforced concrete structures is investigated. Analytical studies were carried out using the SAP2000 finite element software. Two cities in Turkey with different seismic hazard levels, Istanbul and Konya were selected as case study regions. For each city, four different buildings with 7, 8, 9, and 10 stories were modeled. The structural design and analysis were conducted in accordance with the Turkish Seismic Code (TBDY 2018), considering DD-2 and DD-3 earthquake ground motion levels. The seismic behavior of the buildings was evaluated based on irregularity criteria defined in the code, including torsional irregularity, soft-story irregularity, inter-story drift irregularity, and second-order (P-Δ) effects. The results indicated that torsional irregularities became more pronounced as the structural period decreased and frequency increased. It was observed that the higher lateral stiffness in the X-direction resulted in better seismic resistance in that direction, leading to lower lateral displacements compared to other axes. In all models, the second story exhibited a notable tendency toward soft-story irregularity. However, inter-story drift irregularities remained within acceptable limits for most of the floors. The findings demonstrate the significant influence of both the number of stories and ground motion level on structural irregularities and overall seismic performance. The study emphasizes the critical importance of accounting for these parameters in the design phase to ensure earthquake-resistant structural systems.