Betonarme binalarda zemin kat yüksekliği değişiminin bina performansına etkisi
The effect of the ground story height changing in reinforced concrete buildings on building performance
  1. Tez No: 523835
  2. Yazar: MAKBULE GAMZE PAÇACI KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE TEKELİ, PROF. DR. FUAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dolgu duvarlar genel olarak taşıyıcı elemanlar olmadığından yapısal modellemelerde dikkate alınmazlar. Oysaki içerisinde bulunduğu betonarme çerçevenin davranışını önemli derecede etkilerler. Tez çalışması kapsamında, zemin kat yüksekliği farklı olan betonarme binalar üzerinde dolgu duvar mevcudiyetinin binanın davranışına ve deprem performansına olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla farklı kat adedine sahip taşıyıcı sistemi simetrik olan konut türü betonarme binalar seçilmiştir. Dolgu duvarlı ve dolgu duvarsız olarak tasarlanan bu binaların deprem performansı doğrusal elastik olmayan değerlendirme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Yumuşak kat düzensizliğine neden olan zemin kat yüksekliği değişiminin ve dolgu duvar mevcudiyetinin binanın kapasite eğrisi, doğal titreşim periyodu, tepe yerdeğiştirme istemi, birinci kat kolonlarına ait hasar dağılımı, bina performans seviyesi üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Infill walls, usually considered as ''non-structural'' elements, is generally not taken into account in structural modelling. Hovewer, these elements effect significantly behavior of a Reinforced Concrete (RC) building. The effects of infill walls in RC buildings, which have different height of ground story, on behavior of buildings and seismic performance were examined in this thesis. For this reason, RC residential buildings were selected, which have regular carrying system and different the number of story. The seismic performances of RC buildings with and without infill wall were determined by using nonlinear method. The height of the ground floor of the building has been constructed higher than normal levels for commercial purposes. In this study, the effect of changing ground floor height and infill walls which causes the soft floor irregularities were investigated on capacity curve of building, fundamental period, sway demand in the roof story, damage level of columns in the ground story, building performance level.