Tracking the recent historical changes in Turkish shallow lakes based on a palaeolimnological approach using diatoms
Türkiye sığ göllerinin yakın geçmiş zamandaki durumlarının diatom fosilleri kullanılarak belirlenmesi
  1. Tez No: 489510
  2. Yazar: GİZEM BEZİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez Türkiye sığ göllerinin diatom kompozisyonunu etkileyen faktörler hakkında bilgi sunmaktadır. Veri seti oluşturmak için toplam otuziki sığ göl örneklenmiştir. Ayrıca dört küçük sığ ve üç büyük sığ göldenkısa karot örnekleri alınmıştır. Çalışma sonucunda iletkenliğin yüzey veri setindeki diatom dağılımını anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. Bunun yanında, kısa karot örneklerinde özellikle 1970lerden sonra ötrofikasyonun etkisi saptanmıştır. Ayrıca biyolojik kalıntılar ve çevresel değişkenler arasındaki kompleks ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Su seviyesi verilerinin (40-100 yıl) çökeldeki diatom fosillerinin dağılımı ile karşılaştırılması sonucu kısa dönemli su seviyesi değişimlerinin fosillerin dağılımı üzerindeki etkilerinin zayıf olduğu görülmüştür. Fakat özellikle Uluabat ve Marmara gölleri için ötrofikasyonun negatif etkisi saptanmıştır. Bu çalışma çevresel değişimlerin tespit edilmesinde diatomların başarılı bir indikator tür olduğunu göstermiştir ve uzun dönemli izleme verilerinin olmadığı durumlarda göllerin geçmiş durumlarının belirlenmesinde diatom fosillerinin kullanılabileceğini işaret etmektedir. Fakat diatom florasındaki kompozisyonal değişimin açıklanması sırasında uzun dönemli bir bakış açısı gereklidir ve çoklu etkenlerin kompozisyon yapısı üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca iletkenlik ve besin tuzlarının anlamlı etkisi, iklim değişikliğinin Akdeniz iklim kuşağında yaratması beklenen olumsuz etkilerine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Current study provides information about the factors that influence the diatom composition of shallow lakes in Turkey. Thirty two shallow lakes were sampled with snap-shot sampling. Moreover, short cores from four small shallow lakes and three large lakes were retrieved. The study showed that conductivity had a significant impact on shaping the fossil diatom composition in surface sediment samples and the effect of eutrophication was captured in short core samples especially after 1970s for altering the past status of Turkish shallow lakes. The complex interactions of biological remains and environmental variables were also revealed.The comparison of instrumental water-level data (40-100 years) with fossil diatom samples showed the reflection of short term water level changes in sediment cores was rather poor but the negative impact of eutrophication was hinted especially for Lake Uluabat and Lake Marmara. The current study suggested that diatom fossils are good indicators for capturing the environmental variations and can be used in the absence of historical data for tracking the historical changes of shallow lakes in Turkey. However, to achieve clear signs of the composition alteration, a long-term perspective is needed and the complexity of multiple drivers for shaping the community structure of the diatom flora should be considered. In addition, the significant influence of conductivity and nutrients emphasizes the expected impacts of climate change on Mediterranean region.