Understanding and assessing the Republican heritage of Tire
Tire Cumhuriyet Dönemi mirasını anlamak ve değerlendirmek
  1. Tez No: 489509
  2. Yazar: EBRU BAKIM
  3. Danışmanlar: DR. FUAT GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez Cumhuriyet döneminde modernleşme süreciyle oluşturulmuş bir çevrenin değerlerini anlamayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla İzmir ili Tire ilçesi örnek olarak seçilmiştir. Bu çalışma Cumhuriyet dönemiyle birlikte değişen bir çevreyi, farklı dönemleri ve mimari mirası anlamayı amaç edinmiştir. Cumhuriyet'in kuruluşundan başlayarak oluşan farklı dönemler Cumhuriyet Meydanı ve çevresi üzerinden okunmakta ve analiz edilmektedir. Gelecek koruma kararlarına katkı sağlamak için alan ve yapı ölçeğinde değerler belirlenmiştir. Cumhuriyet Meydanı'nı çevreleyen kamusal binalar ve sivil mimarlık örnekleri analiz edilerek döneminin sosyal ve ekonomik değişikliklerini temsil eden bu çevrenin değerleri tanımlanmaktadır. Ayrıca, Cumhuriyet dönemi mimari mirasını korumada karşılaşılan sorunlar, nedenleri ve yasal düzenlemeler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to understand and assess the values of an urban site which was created after the foundation of Republic. Tire, Izmir, is chosen as a case study for the study. The thesis aims to understand the different periods and the architectural heritage of these periods changing within the Republican Period. The different periods starting from the foundation of the Republic are analyzed and read through the Cumhuriyet Square and its surrounding area. The value assessment for the site is aimed to make a contribution in developing further conservation decisions. The public buildings surrounding the Cumhuriyet Square and the residential area are analyzed and the values of the area in urban and building scale are identified with respect to this heritage presenting the social and economic changes of their periods. Furthermore, problems in the legal legislation related to the conservation and preservation of the Republican heritage is discussed as a problematic as well as the reasons for the neglect in conservation.