Winglets for wind turbines: An experimental study on aerodynamic performance and tip vortex behavior
Rüzgar türbinleri için kanatçıklar: Aerodinamik performans ve uç girdabı davranışı üzerinde deneysel bir çalışma
- Tez No: 489526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ UZOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Havacılık Mühendisliği, Energy, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında birbirleriyle etkileşim halinde olan iki benzer yatay eksenli rüzgar türbinlerinde kanatçıkların performansa ve kanat uç girdapı davranışına etkisi incelenmiştir. İki türbin için de güç performansı ölçümleri öndeki türbinde kanatçık varken ve yokken yapılmıştır. Sonuçlar, öndeki türbin tasarım uç hız oranında çalışırken kanatçıkların kullanılmasıyla bu türbinin performansında %3'lük bir artış olduğunu göstermiştir. Kanatçıklı türbinin arkasında çalışan türbinin ise daha az enerji ürettiği tespit edilmiştir. Ancak, iki türbinin toplam verimi kanatçıkların kullanımıyla artmıştır. Peş peşe gelen kanat uçlarından kopan üç adet girdap yapısının yörüngeleri faz-kilitlemeli PIV ölçümleri ile 120 derecelik azimut açısını kapsayacak bir şekilde takip edilmiştir. Türbinin iz bölgesi sınırındaki akışa ve uç girdaplarına olan etkileri incelenmiştir. Sonuçlar kanatçıkların ilk başta asimetrik birbiri etrafında dönen bir girdap çifti oluştuğunu ve bu girdap çiftinin 10 uç veteri mesafe sonrasında tek girdap oluşturmak üzere birleştiğini göstermektedir. İki girdap yapısının birbirleriyle olan etkileşimi referans deneylere göre arka bölgede daha hızlı bir girdap konveksiyonu ve yarıçap yönünde dışa doğru bir harekete neden olmuştur. İz sınırı yarıçap yönünde dışa doğru kaymış ve hız gradyanlarında bir yayılma görülmüştür. Vortisite ve türbülans kinetik enerjisi seviyeleri iz bölgesi sınırında ve girdap merkezinde önemli bir ölçüde düşmüştür. Uç girdapı merkezi boyutlarının kanatçıklı durumda referans duruma kıyasla üç kat büyük olduğu görülmüştür. Sonuçlar çeşitli girdap merkezi ve genişleme modelleriyle uyum göstermektedir. Kanatçıklar kullanıldığında indüklenmiş sürüklenmede %15 civarında bir azalma olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study experimentally investigated the effects of winglets on power performance and tip vortex behavior of two interacting similar model horizontal axis wind turbines. Power performance of both turbines positioned in-line was measured with and without winglets attached to the blade tips of the upstream turbine. Results showed that power coefficient of upstream turbine increased about 3% operating with winglets around rotor design TSR. Downstream turbine produced less energy while operating in the wake of the“wingletted”upstream turbine. However, the overall efficiency of two turbines increased with winglets. Trajectories of three vortex structures shed from three consecutive blades of the rotor were captured in Phase-locked PIV measurements covering 120 degrees of azimuthal progression of the rotor. The impact of using winglets on the flow field near the wake boundary as well as on the tip vortex characteristics were investigated. Results showed that winglets initially generated an asymmetric co-rotating vortex pair, which eventually merged together after about 10 tip chords downstream. Mutual induction of the initial double vortex structure caused a faster downstream convection and a radially outward motion of tip vortices. The wake boundary was shifted radially outwards, and velocity gradients were diffused. Vorticity and turbulent kinetic energy levels were significantly reduced across the wake boundary and within the vortex core. The vortex core sizes were tripled. Results showed consistency with various vortex core and expansion models. The estimated induced drag reduction was about 15% with winglets. Meandering analysis showed that the meandering amplitude increased as the vortices aged.