Monitoring and evaluation systems for urban infrastructure services: A comparison of the systems applied by Turkish authorities and international financing institutions
Kentsel altyapı hizmetleri için izleme ve değerlendirme sistemleri: Türkiye'deki kuruluşlar ve uluslararası finansman kuruluşlarının uyguladığı sistemlerin bir karşılaştırması
  1. Tez No: 489525
  2. Yazar: CANAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'de kentsel altyapı hizmetleri, esas olarak belediyeler tarafından yürütülmekte ve ilgili ulusal standartların karşılanması için proje hazırlama, tasarım, inşaat ve işletme aşamalarının farklı noktalarında merkezi kamu kurumlarıyla yakın koordinasyon gerektirmektedir. Son yıllarda hizmete erişim konusunda önemli ilerlemeler sağlanmasına rağmen, hizmet kalitesinin teknik ve finansal verimliliğinin artırılmasına hala ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyada izleme ve değerlendirme, proje, program ve kurumların ilerleyişinin takibinde ve karar mekanizmalarını kolaylaştırıcı nitelikte önemli bir araç haline gelmektedir. Uluslarası camia, performansı yakın bir şekilde inceleyerek bir kurumun daha etkili, verimli faaliyetler hayata geçirebileceği ve toplum için daha güçlü sonuçlar ortaya koyabileceği konusunda kihemfikirdir. Uluslarası deneyimler göstermektedir ki, ülkeler sonuç/performans odaklı İzleme ve değerlendirme sistemlerinden hem süreçlerin planlama, uygulama ve işletme süreçlerinde saydamlığı ve hesap verebilirliği sağlamak hem de kentsel altyapı alanında hizmet verimliliğini artırmak amaıyla faydalanabilmektedir. Türkiye'deki merkezi kurumların çalışmaları tenik açıdan yüksek standartlarda olmakla birlikte, izleme ve değerlendirme sisteminde temel konseptlerin yeterli oranda anlaşılamaması ve kurumlar arası koordinasyonun eksikliğine bağlı olarak eksikler bulunmakta, bu da verimsiz ve sürürülebilirliği yetersiz yatırımlara sebep olmaktadır. Daha etkin bir izleme ve değerlendirme sistemine duyulan ihtiyaç uluslararası yatırım kuruluşları tarafından da belirlenmiştir. Kentsel altyapı hizmetlerinin bazı alanlarında (ör: su kayıp ve kaçaklarının izlenmesi) izleme ve değerlendirmeye yönelik kurumsal ve yasal girişimler başlamış olsa da, genel bir izleme ve değerlendirme sisteminin ilgili tüm kurumların katılımı ve kurumlar arası etkin koordinasyon ile kurulması gerekmektedir. Tez kapsamında, Türkiye'deki izleme ve değerlendirme konularının algılanışında ve veri toplama ve doğrulama sistemlerinde belirlenen eksikler ve zorluklardan yola çıkarak, genel prensipleri, süreçleri, metodolojileri ve kurumsal rol ve sorumlulukları kapsayan bir izleme ve değerlendirme sisteminin kurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, urban infrastructure services are responsibility of the municipalities requiring close communication with the central governmental institutions at different stages of project preparation, design, construction and operation to meet the national standards. Although, significant progress has been recorded in terms of access to services, there is still need for increasing efficiency of service provision in both technical and financial terms. In the world, monitoring and evaluation has increasingly become an important management tool to track progress of organizations, programs and projects and to facilitate decision making. International community agrees that, by closely examining performance, an organization can design programs and activities that are effective, efficient, and yield powerful results for the community. International experience shows that countries benefit from results/performance-based M&E systems in order to ensure transparency and accountability in the planning, implementation and operation processes, as well as increasing the efficiency of service provision in urban infrastructure services. While the technical aspects of the works of the central institutions in Turkey generally conform to high standards, monitoring and evaluation arrangements suffer from inadequate understanding of the core concepts and lack of inter-agency coordination in both assessment of the performed works, leading to inefficiency and poor sustainability of investments. The need for more efficient monitoring and evaluation is underpinned also by the IFIs in their project cycles. Although, institutional and legal efforts have started to strengthen M&E of some components of the urban infrastructure systems, there is still significant need for establishment of an overall M&E system with active participation of and effective coordination between the relevant institutions. Based on the identified gaps and challenges in terms of perception of M&E concepts in Turkey, data collection and verification systems and institutional challenges, it is recommended to establish an M&E framework which clearly identifies the principles, processes, methodologies and institutional roles and responsibilities.