(re)production of space through representations: The city centre of Canakkale
Mekanın temsilleri üzerinden (yeniden) üretimi: Çanakkale kent merkezi
- Tez No: 489529
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Zihinsel. Fiziksel. Bu tartışma Antik Dönem'deki ruh ve beden ayrımına kadar uzanmaktadır. Hala güncelliğini koruyan bu konu, mekan meselesinin mimarlık disiplinin ötesine geçmesini ve matematik, fizik veya felsefe gibi diğer disiplinler ile ilişki kurmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak kapsamlı bir mekan teorisi ortaya çıkmaktadır. Bu tezin kapsamında mekan teorisinin bileşenlerine ayrıştırılması ile soyut zamanın somut şekli olan mekanın, yeniden üretim sürecine farklı disiplinlerin perspektifinden yaklaşılır. Teorik kısmın yanı sıra teorinin ayrıştırılmış unsurlarının kentin formunda bir araya getirildiği, uygulamalı (pratik) bir boyut daha mevcuttur. Pratikte Henri Lefebvre'nin“tasarlanan,”“algılanan”ve“yaşanan”arasındaki diyalektik ilişkiye dayanan mekan konseptleri (mekan üçlemesi) kullanılarak, Çanakkale şehrinin üretim ve yeniden üretim süreçleri çözümlenir. Bu süreçler soyut iktidar temsilleri olan kent planları kullanılarak tartışılır; çünkü topluma ek olarak devlet, mekanı oluşturan bileşenlerden biridir. Bu bağlamda haritalar vasıtası ile temsil edilen zaman içindeki mekanın yeniden üretimi, iktidar ve toplum arasındaki etkileşimin hususunda irdelenmektedir. Lefebvre hakikate ulaşabilmek için zihinsel mekanı temel olarak belirlediğinden dolayı bu tezde, kentin yeniden üretim sürecini tarihten faydalanılarak elde edinilen soyut mekanın çelişkileri aracılığı ile açığa çıkarmaya ve makro ve mikro ölçekteki analizlerin sonucu olarak kendi temsillerini üretmeye teşebbüs edilir.
Özet (Çeviri)
Mental. Physical. The discussion goes back to Ancient times as the soul and the body. It does, however, keep up to date, which makes space issue go beyond the discipline of architecture, and relate it with other disciplines, such as mathematics, physics or philosophy, and hence the comprehensive theory of space. In the scope of the thesis, the process of reproduction of space that is the concrete form of abstract time is approached from different perspectives across disciplines by decomposing space theory into elements. Besides theoretical part, there is a practical dimension in which the decomposed elements of the theory are compounded in the form of the city. In practice, the production and reproduction processes of the city of Çanakkale are analysed by using Henri Lefebvre's concepts of space based on the dialectical relation between“the conceived,”“the perceived”and“the lived.”These processes are discussed by using the plans of the city as abstract representations of the state which is one of the component elements of space in addition to the society. In this regard, the reproduction of space in time, represented through the maps, is examined in respect of the interaction between the state and the society. Inasmuch as Lefebvre determines mental space as the base to reach“reality,”this thesis attempts to reveal the process of the reproduction by means of the contradictions of abstract space obtained from history, and to produce its own representation as a result of macro and micro level analysis.