Development of rare-earth free permanent magnets
Nadir toprak elementi içermeyen mıknatıs geliştirilmesi
  1. Tez No: 489528
  2. Yazar: AYŞE MERVE GENÇ ÜNALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EREN KALAY, PROF. DR. MAHMUT VEDAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Manyetik malzemeler enerjinin korunması, aktarılması ve dönüşümünde kullanılan cihazlarda önemli bir yol oynamaktadır. Koersifliği yüksek kalıcı mıknatıslara gereksinimin artması ile birlikte nadir toprak elementi içeren NdFeB mıknatısları önem kazanmıştır. Yaklaşık 30 senedir çalışmaların odak noktası bu mıknatıs olmuştur. Nadir toprak elementlerine talep arttıkça, kritik önemdeki malzemelerde nadir toprak elementlerinin kullanımının kısıtlanması ya da bitirilmesi söz konusu olmuştur. Bu çalışmada, daha önceden üzerinde çalışılmış ve ticarileşmiş bir alaşım olan AlNiCo ile henüz ticarileşmemiş, diğerine kıyasla yeni sayılabilecek bir alaşım olan MnAl alaşımı kullanılmıştır. AlNiCo mıknatısları gelişmiş analiz teknikleri ile yeniden araştırılmak için iyi bir adaydır. Nano boyutlardaki davranışı henüz kesinleşmemiştir. Bu çalışmada bilyalı değirmen ve plazma ünitesinde parçacık boyutunu azaltmak için deneyler yapılmıştır. Plazma deneylerinin sonunda bilyalı değirmenle öğütülmüş numunelere göre daha yüksek koersifliğe ulaşılmıştır. Çekirdek yapının aynı zamanda oksitlenme için bir koruyucu tabaka oluşturduğu gözlemlenmiştir. Manganez alüminyum alaşımlarının mıknatıslığı ferromanyetik τ-fazının oluşmasından kaynaklanmaktadır. -τ faz dönüşümünün anlaşılmasıyla manyetik özellikleri iyileştirmek mümkün olacaktır. Bunun için faz dönüşümünün mikroyapısı, termal ve kristallografi analizin yanı sıra sinkrotron deneyleri ile kompozisyon optimizasyonu da yapılmıştır. Ferromanyetik τ-fazının oluşması için alaşımda belli bir Manganez miktarının olması gerektiği gözlemlenmiştir. →τ dönüşümü -fazının düzenine bağlı olduğu ve düzenli '-fazı olmadan τ-fazının oluşmadığı fark edilmiştir. Mn miktarı arttıkça ' ve τ-fazları oluşmamakta, kararlı fazlar oluşmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, 3B yazıcılar kompozit yapıdaki kalıcı mıknatısların üretimi için yeni bir üretim metodu olarak öne sürülmüştür. Üretilip, karakterize edilen nadir toprak elementi içermeyen MnAl tozları polimer ekstrüsyon yöntemi ile bir filament haline getirilmiştir. Manyetik özelliklerinin içerisindeki toz miktarına ve tozların mıknatıslanma miktarına bağlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetic materials play a critical role in devices for the conversion, transmission and energy storage. There is a growing demand for NdFeB permanent magnets with high coercivity and magnetic flux. These magnets have been the focus of research for almost 30 years. While magnets are increasingly dependent upon rare-earths, there has been an effort to minimize or substitute their use. In this study, two permanent magnet alloys without any rare-earth elements have been investigated in details. AlNiCo magnets are good candidates to be produced with novel methods and investigated with the latest analysis techniques. Magnetic materials exhibit unique properties at nanoscales and the behavior of AlNiCo magnets in nanoscale is uncertain. Ball milling and hydrogen plasma experiments have been carried out for nanopowder synthesis. Nanoparticles of AlNiCo 5-7 alloy produced by plasma technique showed higher coercivity relative to ball-milled powders. Core/shell structure contributes to the increase in coercivity due to effective exchange coupling and the shell serves as a protective layer against room temperature oxidation. Magnetism of MnAl alloys derives from a ferromagnetic metastable τ-phase. In order to improve the magnetic properties, ε-to-τ transformation should be well established. Microstructural, thermal and crystallographic analysis are carried out with synchrotron analysis. It is observed that there is a compositional limit to ferromagnetic τ-phase formation. ε→τ transformation is found to be dependent on ordering of the ε-phase and can only proceed with ε'-phase. As Mn content increases compositional ordering do not take place and stable phases form. In the third part of the study, 3D printing is presented as a novel manufacturing method for permanent magnets in composite structure. A filament of magnetic MnAl powders embedded in a polymer binding material is produced through extrusion. Operating parameters are optimized and several prototypes are printed. It is observed that magnetic properties of bonded magnets are affected by the weight ratio and magnetic properties of the magnetic filler.