Students' perception of safety in the physical environment of a university campus: A case study on Middle East Technical University
Bir üniversite kampüsünün fiziksel ortamında güvenlik algısı: Orta Doğu Teknik Üniversitesi örneği
  1. Tez No: 489548
  2. Yazar: NEGIN FROUGHISAEID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Huzurun hakim oldu˘gu bir ortam tasarlamanın önemi bir mimar ve kentsel tasarımcı için mu˘glak de˘gildir. Güvenlik algısı, öznel deneyim ve kullanıcının konfor seviyesi anlamına gelmektedir. Bir insanın algılsı gerçe˘gi algılama biçimini belirler. Bu ara¸stırmanın amacı, kampüs ortamının fiziksel özelliklerinin ö˘grencilerin güvenlik algılarını nasıl etkiledi˘gini ortaya çıkarmaktır. Çalı¸smada, kampüste ya¸sama tecrübesine sahip olan 20-30 ya¸sları arasındaki 25 lisans ve lisansüstü ö˘grencisiyle derinlemesine görü¸smeler yaparak bilgi toplanmı¸stır. Ara¸stırma kriterlerine uyan uluslararası ve yerli ö˘grenciler arasından katılımcılar rastgele seçilmi¸stir. ODTÜ yönetiminden 2009 ve 2017 yılları arasında taciz, hırsızlık ve hayvan saldırılarıyla ilgili ilave veriler toplandı. Verilerin analizi, tasarım problemlerinin ö˘grencilerin algıları ve günlük rutinleri üzerindeki etkisini ortaya koymu¸stur. Zayıf aydınlatma, kampüs merkezinden uzak bölgeler, yo˘gun bitki örtüsü ve yürüme zorlukları gibi ö˘grencilerin, resmi raporlara göre bu alanlarda daha az güvenlik sorunu olmasına ra˘gmen daha az güvende hissetti˘gi ortaya çıkmı¸stır. Kampüsün belirli bölgelerinde insanlarin bulunmaması ve ortak kullanılan mekanların olmaması, ö˘grencilerin Orta Do˘gu Teknik Üniversitesi kamüsünde güvenlik algısını belirleyen en etkili unsurlardır.
Özet (Çeviri)
The significance of designing an environment which can provide a great amount of serenity is not ambiguous to an architect and urban designer. Perception of safety refers to the subjective experience and user's level of comfort. What a person perceives is what she/he sees as 'real' and it is this perception of reality that shapes her/his behavior. University campuses are one of the most crucial places in every community. Campuses hold the burden of flourishing capable people for the next generations and are of utmost importance in providing different features besides education, like safety, security, vitality, health, etc. The aim of this research is to find out which design elements influence the user's perception of safety in Middle East Technical University campus, and to what extent do these features affect such a perception. By conducting in-depth interviews with 25 undergraduate and graduate students aged between 20 to 30, who had the experience of living on campus during their studies, an adequate amount of information was collected. Participants were randomly selected from the set of international and native students that met the research criteria. Analysing the data demonstrates the effect of design problems on students' behavior and on their daily routine. In areas with issues such as poor lighting, distant from central areas, absence of other people, dense vegetation and navigation difficulties, students would feel less safe despite the fact that there are very few security issues in that areas according to the official reports.