İlköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin zorbalık eğilimleri ile okul iklimi algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching the relationship between the school climate and the bullying tendancy among the 7th and 8th grade students in primary schools
- Tez No: 211335
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez İlköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin zorbalık eğilimleri ile okul iklimi algıları arasındaki ilişkiyi incelemek üzere hazırlanmıştır. Tez de KOİD Kapsamlı Okul İklimi Değerlendirme Ölçeği ve ZDEÖ Zorbalık Davranışı Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. İstanbul ili Kadıköy ilçesinde bulunan 10 okuldaki öğrencilere bu ölçekler uygulanmıştır. Araştırma da KOİD Ölçeğinin alt boyutları olan Öğretmen-öğrenci ilişkisi, İdare, Öğrencilerin davranışsal değerleri, Öğrenciler arası ilişkiler, Anne-baba, toplum ve okul arası ilişkiler, Güvenlik ve düzenlilik ile çeşitli demografik değişkenlerle (yaş, sınıf, anne-baba mesleği vb. gibi) ilişki incelenmiştir. Yine ZDEÖ'yi oluşturan alt boyutlarla; fiziksel zorbalık, sözel zorbalık, eğlence amaçlı zorbalık ve duygu zorbalığı ile öğrencilerin aynı demografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Daha sonra da çalışmaya katılan öğrencilerin zorbalık eğilimi ile okul iklimi algıları arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin zorbalık davranışlarıyla okul iklimi arasında ilişki vardır denilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to study the relationship between the extortion tendencies of Primary School 7th and 8th Grade students and their perception of the school climate. Comprehensive Assessment of School Environment ?CASE? and Extortion Bullying Behavior Tendency Scale ?BBTS? has been used in this thesis. These scales have been applied to the students of 10 schools in the Kadıköy District in Istanbul City. In this study, teacher-student relationship, Administration, behavioral assessment of the students, relationships between the students, parents-society and school relationships, and the relationship between safety and order being the bottom aspects of the CASE scale. Similarly, the relation between physical bullying, verbal bullying, entertaining bullying as well as the emotional bullying and the same demographic variables of the students has been studied. Later, the relationship between the bullying tendencies and school climate perceptions of the participating students has been studied. As a result of this research, one can argue that there is a relationship between the bullying tendencies of the student and the school climate.