Joint optimization of cell zooming, scheduling and user association
Ortaklaşa hücre zumlama, çizelgeleme ve kullanıcı ilişkilendirme
  1. Tez No: 489550
  2. Yazar: MERT ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kapasite, gelecekteki mobil ağlarda küçük hücreler kullanılarak artırılabilir. Küçük hücreler düşünüldüğünde, çok sayıda baz istasyonunun konuşlandırılması gerekir. Bu yaklaşım, ağ altyapılarını genişletmekte ve enerji tüketimini artırmaktadır. Bir mobil şebekedeki trafik talebi zaman ya da mekanda sabit değildir ve önceden tam olarak tahmin edilemez. Baz istasyonu çizelgeleme, hücre zumlama veya kullanıcı-baz istasyon ilişkilendirmesi gibi ağ işlevleri enerjiyi korumak için dinamik olarak kontrol edilebilir. Baz istasyonu çizelgeleme, trafik talebine bağlı olarak bir baz istasyonunun aktif kalıp kalmamasına karar verme olarak tanımlanır. Bir baz istasyonunun kapsama alanı, hücre zumlama olarak adlandırılan yöntemle talebe göre uyarlanabilir. Kullanıcı-baz istasyonu ilişkilendirmesi, enerji tüketimini azaltmak ve baz istasyonlarının yükünü ayarlamak için dinamik olarak yapılandırılabilir. Literatürdeki ilgili çalışmaların çoğu bu problemleri ayrı ayrı ele almaktadır. Bu tezde, bir ortaklaşa baz istasyonu planlama, zumlama ve kullanıcı ilişkilendirme çözümü sunuyoruz. Bu tezin ana katkısı, gereksiz baz istasyonlarını kapatarak ve aktif baz istasyonlarının aktarım gücünü, servis kalitesini korumak ve kullanıcıları tatmin etmek için şebeke koşullarına göre adapte ederek güç tüketimini azaltmaktır. Ortaklaşa optimizasyon problemini, enerji tüketimini azaltmak ve kullanıcı memnuniyetini artırmak amacıyla formüle ettik. Önerilen tekniği MATLAB optimizasyon aracını kullanarak doğruladık. Bu çalışmada, en son çalışmalardan birine göre enerji tüketimini %47 oranında düşürdük.
Özet (Çeviri)
Capacity can be increased by employing small cells in future mobile networks. When small cells are considered, a large number of base stations have to be deployed. This approach enlarges network infrastructures and increases the amount of energy consumption. Traffic demand in a mobile network is not fixed in time or space, and it cannot be accurately predicted in advance. Network functions such as base station scheduling, cell zooming or user-to-base-station association can be dynamically controlled to conserve energy. Base station scheduling is defined as deciding whether or not to keep a base station active depending on traffic demand. The coverage area of a base station can be adapted to demand that is referred to as cell zooming. User-to-base-station association can be dynamically configured to adjust the load of base stations for reducing energy consumption. Most of the related work in the literature consider these problems separately. In this thesis, we present a joint base station scheduling, zooming and user association technique. The major contribution of this thesis is reducing power consumption by turning off redundant base stations and adapting transmit power of active base stations to network conditions for maintaining quality of service and satisfying users. We formulated the joint optimization problem with the objective of reducing energy consumption and enhancing user satisfaction. We validated the proposed technique by using MATLAB optimization toolbox. In this work, we reduced energy consumption by 47% in comparison to the state-of-the-art solution.