Development of poly(trimethylene carbonate) based biodegradable microparticles
Poli(trimetilen karbonat) esaslı biyobozunur mikroparçacıkların geliştirilmesi
  1. Tez No: 489551
  2. Yazar: GÖZDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERHAN BAT, DOÇ. SEHA TİRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mikroparçacıklar çok yönlü malzemeler olmaları nedeniyle, polimerik ilaç, ilaç ve aşı taşıyıcı sistem, hücre işaretleyici gibi birçok uygulama alanlarında gelecek vaat ederler. Kullanılan parçacıkların belirli bir şekil ve boyuta sahip olması önemli olduğundan parçacık üretimi için aşağıdan yukarı ve yukarıdan aşağı olmak üzere farklı fabrikasyon metotları denenmiştir. Bu fabrikasyon teknikleri arasında en yeni ve etkili metotlardan biri de Particle Replication in Non-wetting Templates (PRINT) tekniğidir. PRINT; belirli bir şekli ve boyutu olan, serbest parçacık üretimi için kullanılan yukarıdan aşağıya fabrikasyon tekniğidir. Bu teknikle şimdiye kadar biyomedikal uygulamalarda çok sık kullanılan polimerlerden parçacık üretilmesi denenmiştir. Ancak, son zamanlarda öne çıkan poli(trimetilen karbonat) (PTMC), yaygın olarak kullanılan polimerlerle karşılaştırıldığında özgün özellikleri sayesinde öne çıkan bir biyomalzeme olmuştur. Bu çalışmada, PRINT tekniği kullanılarak PTMC esaslı mikrotaşıyıcılar üretilmiştir. Bunun için, PTMC oligomerleri halka açılma polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Sentezlenen oligomerlerin belirli bir şekle ve boyuta sahip parçacıklar olarak üretilebilmesi için uçları metakriloil klorür ile çift bağlı hale getirilmiştir. PRINT tekniğinin uygulanabilmesi için, standard litografik yöntemlerle, belirli boyutlarda çıkıntılı desenlere sahip maskeler hazırlanmıştır. Bu maskeler yardımıyla, girintili desenlere sahip yapışmaz yüzeyli PFPE kalıplar oluşturulmuştur. Sentezlenen PTMC oligomerleri kalıp içerisine dökülüp çapraz bağlanarak kalıp boşluklarının şeklini alması sağlanmıştır. Üretilen serbest parçacıkların, kalıbın yapışmaz yüzeyi sayesinde toplandıktan sonra taramalı electron mikroskopu (SEM) görüntüleme tekniği ile morfolojik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, boyutları 2 um x 8 um olan dikdörtgen parçacıklar ile 2-100 um arasında değişen silindirik ve kübik PTMC esaslı parçacıklar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microparticles are promising in many fields of application, such as polymeric drugs, drugs and vaccine delivery systems, cell markers because of their versatility. Since it is important that the particles should have a certain shape and size, various fabrication methods have been tried for the production of the particles such as bottom-up and top-down methods. One of the most recent and eligible method among them is Particle Replication in Non-wetting Templates (PRINT) technique. PRINT is a top-down fabrication technique used for the production of free particles with a specific shape and size. With this technique, it has been tried to produce particles from polymers that are used frequently in biomedical applications. Recently, poly(trimethylene carbonate) (PTMC) has become a prominent biomaterial due to its unique properties when compared to widely used polymers. In this study, PTMC based micro carriers were produced using the PRINT technique. Therefore, PTMC oligomers were synthesized by ring opening polymerization. The end group of the oligomers were double bonded with methacryloyl chloride so that the synthesized oligomers could be fabricated as particles of a certain shape and size. In order to apply the PRINT technique, masks with protruded patterns have been prepared with standard lithographic methods. With the help of these masks, non-wetting surface PFPE molds with indented patterns were created. The synthesized PTMC oligomers were poured onto the mold and crosslinked to take the shape of the mold cavities. The free particles produced were collected by the non-wetting surface of the mold, and their morphological characteristics were examined by scanning electron microscope (SEM) imaging technique. According to the results, rectangular particles with dimensions of 2 um x 8 um, and cylindrical and cubic PTMC based particles ranging from 2-100 um were produced.