Dynamic sea clutter simulation at low grazing angles
Düşük sıyırma açılarında dinamik deniz kargaşası benzetimi
  1. Tez No: 489552
  2. Yazar: MUHAMMED ZAHİD ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Radar çalışması esnasında, büyük yüzey alanlı çevre elemanlarından kaynaklı yüksek genlikli kargaşa sinyalleri gözlenebilir. Günümüz radarları Doppler işleme ile hareketli hedeflerden oluşan yankıları, durağan olan dağ, bina vb. kaynaklı yankılardan ayırt edebilir. Fakat deniz sürekli hareket halinde olduğu için bu tip basit yöntemlerle bir ayrıştırma yapmak söz konusu değildir. Bu yüzden, istatistiksel ve ampirik modeller deniz kargaşasını karakterize etmek için kullanılır. Ancak, bu tip modellerin karmaşık deniz koşullarında, deniz kargaşasını doğru bir biçimde öngörebilmeleri için deniz yüzeyinin ayrıntılı bir modeli gereklidir. Bu tezde, bu konuyu farklı bir bakış açısıyla ele almaktayız. Daha doğru sonuçlar elde etmek için deniz kargaşasının dinamik olarak benzetimi yapılmaktadır. Bu benzetimde deniz yüzeyi çevresel etmenlere, özellikle deniz dalga yüksekliğinin zaman içerisindeki değişimine bağlı kalınarak modellenmiştir. Dolayısıyla, kargaşanın değişimi, deniz yüzeyinin zamansal ve uzaysal ilintisiyle uyumlu olmaktadır. Bundan sonraki aşamada düzgelenmiş radar kesit alanı ve Doppler frekans kayması gibi deniz kargaşası parametrelerinin gerçekçi bir şekilde modellemesi yapılmıştır. Önerilen modelin, üretilen deniz yüzeyine belirli zaman aralıklarında uygulanmasıyla birlikte karmaşık radar veri matrisi elde edilmiştir. Son olarak, farklı senaryolar için elde edilen sonuçlar analiz edilip, mevcut birkaç deneysel veriyle karşılaştırılmış ve sonuçların uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
High-amplitude clutter signals may be observed during radar operation due to environmental objects having large surface areas. By Doppler processing, modern radars can discriminate between echoes from mobile targets and echoes from stationary objects like mountains, buildings and so on. However, there is no simple way to do this discrimination for sea clutter since sea is always on the move. Therefore, statistical and empirical models are frequently used to characterize sea clutter. Yet, such models are unlikely to predict sea clutter accurately, particularly in complex sea conditions. In this thesis, we approach this issue in a different way. Dynamic simulation of sea clutter is performed to obtain more accurate results. In this simulation, sea surface is modeled depending on time-varying environmental factors, like sea wave height. Therefore, change of clutter is compatible with temporal and spatial correlation of sea surface. Then, a model is suggested to mimic realistic sea clutter parameters like normalized radar cross sections and Doppler frequency shifts. By applying the suggested model to the generated sea surface in certain time periods, complex radar data matrix is constructed. Finally, the simulation results are analyzed and compared to some of the available experimental data for different scenarios, and good agreement is observed.