Development of a screening model for the cyclic steam injection (CSI) process
Döngüsel buhar enjeksiyonu (DBE) inceleme modeli geliştirme
  1. Tez No: 489560
  2. Yazar: GAMZE YALGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK, DOÇ. DR. FAZIL EMRE ARTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ağır petrol rezervuarları için geliştirilmiş tek kuyu da uygulanan bir petrol çıkarma yöntemi olan döngüsel buhar enjeksiyonu (DBE) bir döngü şeklinde üç aşamada gerçekleşir: enjeksiyon, yayılma, ve üretim. Bu çalışmada, temsili performans belirleyiciye göre verilen DBE işlemini onaylayan veya reddeden bir inceleme modeli oluşturmak amaçlanmıştır. Performans belirleyici, geliştirilen inceleme modelini kullanarak geniş bir rezervuar ve DBE dizayn parametrelerinden tahmin edilir. Yapay sinir ağları (YSA) ile geliştirilen model; buhar enjeksiyon dizayn parametrelerine bağlı verilen rezervuardaki DBE işlem performansını tahmin edebilir. YSA'da kullanılan veriler; simülatörde oluşturularak temsili bir nümerik rezervuar modeli kullanılarak elde edilmiştir. Simülasyonda deneysel dizayn yöntemi kullanılarak çeşitli senaryolar tanımlanıp çok sayıda durum oluşturulmuştur. Artan petrol üretimi ve enjeksiyon verimliliği gibi senaryolara karşılık gelen performans belirleyiciler toplanmıştır. Uygun geliştirme ve doğrulamadan sonra inceleme modeli saniyeler içinde performans tahmini için hazır duruma getirilmiştir. İnceleme modeli ve nümerik rezervuar modeli arasında yapılan duyarlılık analizi sonunda inceleme modelinin problem iyi öğrendiği görülmüştür. Test veri sonuçlarının %90'ına göre inceleme modeli performansları 0.2 STB/STB'den düşük mutlak hata farkı ile tahmin etmektedir. Verilen bir rezervuar için olasılık değerlendirme çalışması inceleme modelinin kullanılabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cyclic steam injection (CSI), a single-well enhanced oil recovery method for heavy oil reservoirs, is characterized with three stages: injection, soaking, and production which altogether constitute a cycle. In this study, it is aimed to develop a screening model that can be used to accept or reject a given CSI proposal from a representative performance indicator. This indicator is estimated from a large set of reservoir & CSI design characteristics, using the screening model developed. The model has been trained by using an artificial neural network (ANN) that can estimate the process performance in a given reservoir depending on the steam-injection design parameters. The data that be used for the ANN is generated using a representative numerical reservoir model, built with a commercial simulator. A large number of simulation cases are generated using the experimental design methodology to account for a large variety of scenarios, and corresponding performance indicators such as incremental oil recovery, and injection efficiency, are collected. After proper training and validation, the screening tool is ready to estimate the performance within a fraction of a second. Sensitivity study between the tool and numerical model showed that the tool captured the problem very well. According to the 90% of testing dataset results, the tool is able to estimate efficiencies with having less than 0.2 STB/STB absolute difference error. A probabilistic assessment study for a given reservoir illustrated the practicality of the tool.