Development of a screening model for polymer flooding in multi-layer reservoirs
Çok katmanlı rezervuarlarda polimer ötelemesi için bir tarama modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 489559
  2. Yazar: NEGAR ZAREPAKZAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DURGUT, DOÇ. DR. FAZIL EMRE ARTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Polimer ötelemesi suyla ötelenen bir petrol rezervuarında, basılan suyun akış direncinin arttırılması ve su-petrol hareketlilik oranın azaltılması ile petrol üretimini arttırmak için kullanılan bir kimyasallarla geliştirilmiş petrol çıkarma yöntemidir. Bu değişiklikler, sadece suyla karşılaştırıldığında, süpürme verimliliğinde önemli bir artışa neden olur. Bu çalışmanın amacı, çok katmanlı rezervuarların bu işlem boyunca davranışlarını rezervuar özellikleri, polimer özellikleri ve operasyonel parametreleri dikkate alarak analiz etmektir. Bu çalışmada, polimer öteleme uygulanan rezervuarlardaki akışı temsil eden bir modelin oluşturulması için CMG IMEX rezervuar simülatörü kullanılmıştır. Deneysel tasarım yönetimiyle farklı parametrelerdeki belirsizlikleri dikkate alarak birbirinden farklı rezervuar ve polimer enjeksiyon tasarıları (10,000) oluşturulmuştur. Belirlenen performans kriterleri göz önüne alarak polimer-öteleme metodunun en verimli olarak uygulanabildiği koşulların bulunması (optimizasyonu) çalışılacaktır. Öteleme işleminin performansını değerlendirmek için performans kriterleri kullanılarak ikişer yıllık aralıklarla on yıllık verimlilik ve su üretimi değerleri hesaplanacaktır. Veriye dayalı inceleme modeli, yapay sinir ağları kullanarak simülatörün girdi ve çıktıları ile eğitilmiştir. Elde edilen sonuçlar kullanılarak bir yapay-sinir-ağları modeli oluşturulup, bu modelin bir saniyeden bile kisa bir sürede tasarlanan işlemin değerlendirilebileceği bir tarama modeli oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymer flooding is a chemical enhanced oil recovery method which aims to increase oil production from a water flooded oil reservoir by increase in water viscosity and reduction in water-oil mobility ratio. These changes result in significant increase in sweep efficiency of water comparing with water-only flooding technique. The objective of this study is to analyze the behavior of multilayer reservoirs under polymer flooding process, considering effects of reservoir characteristics, polymer properties and operational parameters. This research employs a commercial reservoir simulator to model the fluid flow in a polymer-flooded reservoir. A representative reservoir model is built in CMG IMEX black oil commercial simulator and an experimental design methodology is followed to include uncertainties in different parameters to create various reservoir and polymer injection (10,000) schemes. According to the performance indicators collected from the simulation runs, an optimization study is carried out to determine the optimum parameters ranges to maximize the performance of polymer flooding. To evaluate the performance of the flooding operation the performance indicators are used to calculate efficiency and water cut for ten years of injection with two-year intervals. A data driven screening tool that utilizes artificial neural networks is trained with the inputs and outputs of the simulator. This developed tool can be used to assess a large number of scenarios within a fraction of a second. Prediction performance of the tool is inspected with numerical simulator results and an average absolute error of ±0.06 bbl/lb and ±0.02 bbl/bbl are reported for efficiency and water cut outputs. Lastly, to ease the usability of the screening tool, a graphical user interface is generated.