Elicitation, prioritisation, observation: A research model to inform the early design phases with child-centred perspectives
Tanımlama, önceliklendirme, gözlemleme: Erken tasarım aşamalarını çocuk odaklı perspektiflerle bilgilendiren bir araştırma modeli
- Tez No: 489572
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Çocukların çok çeşitli ürünlerin aktif kullanıcıları olmaya başlamalarıyla birlikte, özellikle çocuk-bilgisayar etkileşimi alanında çocuk kullanıcıların ürün ve sistemlerle olan deneyimlerinin araştırılması başlı başına bir çalışma alanı haline gelmiştir. Bununla doğrultulu olarak çocuklar, yetişkinlerden farklı, kendine has ihtiyaç ve ilgilere sahip özel bir kullanıcı grubu olarak tanınmaya başlanmıştır. Çocuk merkezli perspektiflerin tasarımın erken aşamalarına dâhil edilmesi, anlamlı etkileşimler doğurabilmesi açısından oldukça önemli bir husustur. Ancak çocuklar tasarım sürecine hâlâ baskın olarak tasarlanan çözümlerin test edicisi olarak dâhil edilmekte ve araştırma yöntemlerinde genellikle ürün tasarlama ve geliştirme sürecini ve bu süreçte çocukların rolünü merkeze alan insan-bilgisayar etkileşimi geleneğinin izlediği görülmektedir. Bu doktora tezinin amacı, araştırmanın odağını çocukların tasarım sürecine dâhiliyetinin yöntemlerinden uzaklaştırıp çocukların ürünlerle ilgili beklentileri, viii öncelikleri ve ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı bir kavrayışa doğru yönlendirmek ve böylece tasarım alanını, tasarım etkinlikleri için anlamlı ve kullanışlı bir biçimde çocuk merkezli perspektiflerle zenginleştirmektir. Bu amaçla, ürün-kullanıcı deneyiminin aslî boyutları ve kullanıcı bilgisinin tasarım süreci açısından içerdiği gerekliliklere dair yapılan yazın taraması, çocuklardan tasarıma ilişkin bilgi edinilmesi yönünde üç farklı alan çalışmasıyla evrilen, bir yöntemsel arayışı yönlendirmiştir. Bu çalışmanın çıktıları; Tanımlama, Önceliklendirme ve Gözlemleme olarak adlandırılan, çocuk kullanıcıların deneyimlerinin kavramsal ve bağlamsal boyutlarını bütünleştiren bir araştırma modeliyle, bu boyutlara karşılık gelen Yapı Tanımlama ve Önceliklendirme ve Ortak Keşif adlı iki yeni araştırma tekniğidir.
Özet (Çeviri)
As children have become active users of diverse range of products and systems, the study of the experiences of child-users has become a specialised field of research, especially in the field of child-computer interaction. This has led to the recognition of children as a special user group with needs and interests different than that of adults. Incorporating child-driven perspectives into early design space is vital to inform the development of design concepts which can deliver meaningful interactions. However, children still dominantly inform the design process as testers, and the research methods usually follow human-computer interaction tradition with a strong focus on the design process itself, and the role of children in it. The goal of this dissertation is to steer away the focus of inquiry into the methods of the involvement of children in design, towards a comprehensive understanding of product related expectations, priorities and needs of children to inform and enrich the design space with child-driven perspectives in a way that is meaningful and useful for design activities. For this purpose, a review of the literature on the key dimensions of user-product experience, as well as the informational requirements of design have vi informed an evolving methodological exploration of eliciting design-relevant information from child-users in three different field studies. The output of this work is Elicitation, Prioritisation and Observation as a research model which integrates both conceptual and contextual inquiry of the child-user space, and two novel techniques corresponding to these inquiries, respectively Construct Elicitation and Prioritisation, and Shared Discovery.