The relation between extracurricular design workshops and the educational and professional developments of industrial design students
Müfredat dışı bir etkinlik olarak düzenlenen tasarım çalıştaylarının endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin eğitsel ve mesleki gelişimleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 489571
  2. Yazar: ZELİHA DİDEM YANPAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KAYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yıllarda, endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenlenen tasarım çalıştaylarının sayısında bir artış görülüyor. Öğrencilerin bu çalıştaylara artan ilgisi ve katılımına rağmen, bu konu ile ilgili yapılmış sistematik bir araştırma bulunmuyor. Bu tez, literatürdeki bu eksikliğin üzerine eğilerek, endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin müfredat dışı bir aktivite olarak tasarım çalıştaylarına katılımına dair genel durumu anlamayı amaçlıyor. Ayrıca, bu tez özellikle öğrencilerin tasarım çalıştaylarına katılımlarına dair deneyimlerini, eğitsel ve mesleki gelişimlerine yönelik beklentilerini inceliyor. Türkiye'deki beş üniversitenin endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinden veri toplamak amacıyla, bu tezin alan çalışmasında iki ayrı araştırma yöntemi kullanıldı. Alan çalışmasının ilk aşamasında, öğrencilerin tasarım çalıştaylarına katılımına dair genel durumu anlamak amacıyla 315 öğrenci ile anket yapıldı. İkinci aşamasında ise, bu çalıştaylara yoğun ilgi göstermiş 26 öğrenci ile bireysel görüşmeler yapıldı. Toplanan verinin nicel ve nitel analizi sonucunda, öğrencilerin hem eğitsel hem de mesleki gelişimleri göz önünde bulundurularak, iki temel sonuç çıkartılmıştır. İlk olarak; tasarım çalıştaylarının özellikleri ve öğrencilerin bu çalıştaylara yaklaşımları; endüstriyel tasarım öğrencilerinin bu çalıştaylarda aktif bir tasarım öğrenimi geliştirmesini sağlıyor. İkinci olarak; çalıştaylardaki ekip çalışması deneyimleri; akran öğrenimi, işbirlikli çalışma ve sosyal ve mesleki ağlarını genişletme yoluyla endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerinin bilgi ve beceri gelişimine katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
In the recent years, there is an increase in the number of design workshops addressing industrial design students. Despite the rising interest and participation of industrial design students in these workshops as extracurricular activities, there is a lack of systematic research focusing on this subject. Addressing this gap, this study aims to capture the overall picture of industrial design students' participation in extracurricular design workshops. This thesis particularly examines industrial design students' experiences and expectations from their participation in these workshops considering their educational and professional development. The field study of the thesis consists of two research methods to obtain data from industrial design students from five universities in Turkey. At the first stage of data collection, descriptive questionnaires were employed to 315 students to understand the overall level of participation in design workshops. At the second stage, semi-structured interviews were conducted with 26 students among the participants of the questionnaire who have a stronger interest in design workshops. Based on both qualitative and quantitative analysis of collected data, this thesis offers two main conclusions concerning students' both educational and professional development. First, different characteristics of workshop environment and students' attitudes towards design workshops support industrial design students to develop an active design learning in workshops. Second, teamwork experiences in design workshops contribute to industrial design students' knowledge and skill development through peer learning, collaborative work, and social and professional networking in workshops.