Evaluation of approach leg capacities at a signalized urban roundabout
Kent içi sinyalize dönel kavşak kollarında kapasite değerlendirilmesi
- Tez No: 489590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kavşaklar, yön değiştirme sebebiyle çatışan hareketlere hizmet veren, ulaşım ağının önemli bileşenleridir. Trafik hacimleri yüksek olduğu zaman, kavşak kontrolleri sinyalizasyon veya dönel kavşaklar gibi tasarım elemanları ile sağlanmaktadır; ancak tasarım yönünden uygunsuz uygulamalar ve sürücü davranışları sebebiyle Türkiye'deki çoğu dönel kavşakta trafik sinyalizasyonu uygulanmaktadır. Sinyalize olduğunda, kavşak / dönel kavşak yaklaşımın kapasitesi, efektif yeşil süresi, , boyunca belirlenen doygun akım oranı , ,ile belirlenmektedir. Bu çalışma, sinyalize dönel kavşak yaklaşım kolundaki yeşil süresi boyunca, özellikle trafiğin doygun akımı ve verimsizliğinin değerlendirmesine odaklanmıştır. Sayısal sonuçlar Konya'da ana ve tali yolların kesişmesi ile oluşan dönel kavşaktaki balıkgözü kamera kaydı ile sabah ve akşam zirve saatleri (115 sinyal devre süresini içermektedir) ve aynı zamanda öğlen zirve dönemindeki (48 sinyal devre süresini içermektedir) zamana bağlı takip aralığı, hi, değeriyle elde edilmiştir. Takip aralığı her bir devre süresi boyunca, , her bir yaklaşım kolu ve her şerit için ile gösterilmiştir, bu Highway Capacity Manual (HCM) ve German Highway Capacity Manual (Almanya'da HBS) metotlarına dayanan doygun akım oranını tahmin etmeyi mümkün kılmaktadır. 163 devre süresinden elde edilen değerleri pratik bir doygun akım oranı belirlemek için kullanılmıştır, daha sonra bu değer doygun akımdaki oranındaki dalgalanma yüzünden, verimsizlik değerlendirmelerinde de kullanılmıştır. Efektif yeşil süresi boyunca yaklaşımdaki bir şeritte verimsizlik, , anlık akım oranını, , belirlemek için 3'lü hareketli ortalama yöntemi kullanılmıştır. Çalışılan alandan geçen 19057 araç için zamana bağlı 19057 istatistiksel analiz çeyrekler açıklığı (IQR) zirve dönemlerinde ana yaklaşımlarda [1.6s;3s], tali yaklaşımlarda ise [2s;4s] log-normal bir dağılım göstermiştir. Öğle saatlerinde ana ve tali kollarındaki yaklaşımlardaki zamana bağlı takip aralığı, çeyrekler açıklığı [2s;3s] ve [2s;5s] sırasıyla, daha dağınıktır. Takip mesafesinin taşıt ve trafik özelliklerine bağlı (araç tipi, sinyal devre süresi, yeşil süresi, vb.) regresyon analizi istatistiki olarak önemli bir değer göstermemiştir. Kapasite değerlendirmelerinde, ana yaklaşım kollarında şerit bazlı 1900-200 araç/saat/şerit değerleri öneren, HCM ve HBS yöntemleri kullanılarak tasarım durumuna bağlı doygun akım hesaplanmıştır. HCM saha gözlemlerine dayanan yöntemi 2631 araç/saat/şerit değerine kadar çıkan daha yüksek değeler üretmiştir. Zirve saatlerindeki sinyal devre süreleri hem de öğle zamanı çoğu devre süreleri boyunca, pratik S değerleri , , 2400 araç/saat/şerit aralığında bulunmuştur. 3'lü hareketli ortalama akım oranları en yüksek 2900 araç/saat/şerit ve en düşük 600 araç/saat/şerit, bazen aynı devre sürelerinde de göstermiştir. Gözlem zaman ve yöntem gözetmeksizin, en yüksek akım Şerit 2 ve Şerit 3 (dış şerit) gözlemlenmiştir. Ana yaklaşım kollarda bile yeşil süresi boyunca ortalama verimsizlik değerleri trafik akışı sırasındaki kopmalardan dolayı yüzde 30 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Intersections are vital components of road networks, which provide ability to change directions serving many conflicting movements. When the traffic volumes are high, intersection control is necessary via either signalization or by design such as roundabouts. However, the even latter is mostly signalized in Turkey due to improper design aspects and driver behavior issues. When signalized, approach capacity at an intersection/roundabout is governed by the saturation flow rate, , as well as the allocated effective green time, . For the determination of , the literature has some formulae using design characteristics or site measurements, which are based on ideal and simple conditions, whereas on-site situations can be very complex and different. This study focused on evaluation of nature of traffic, more specifically saturation flow and inefficiency during green time on the approach legs of a signalized roundabout. The numerical results were obtained from digitization of time headways, , from fisheye camera recordings at a roundabout connecting a major and a minor arterial in Konya during morning (AM) and evening (PM) peak periods (including 115 cycles) as well as noon off-peak period (48 cycles). Headways are indexed for each lane, , on each approach leg during each cycle separately as , which enabled estimation of corresponding saturation flow rates of based on on Highway Capacity Manual (HCM) and German Highway Capacity Manual (HBS in German) methodologies. Analysis values from 163 cycles were used to develop a practical saturation flow rate, , which was later used in the development of inefficiency because of the fluctuations in the flow rates. During the green time on a lane of an approach ,3-moving average method was used to determine instantaneous flow rates, . The statistical analysis of the 19057 time headway data for 19057 vehicles passing through study intersection showed a lognormal distribution with an interquartile range (IQR) of [1.6s;3s] on major approaches during the peak periods, while IQR on minor legs were [2s;4s]. Time headways were more scattered during the off-peak noon with IQR values of [2s;3s] and [2s;5s] for major and minor approaches, respectively. Regression of headways with vehicular or flow characteristics (vehicle type, cycle length, green time, etc.) did not produce any statistically significant factor effect. Saturation flows based on design characteristics using HCM and HBS methods suggested values in the range of 1900 – 2000 veh/h/ln for different lanes in the major approaches. Estimation of HCM site-based observation method produced higher values reaching up to 2631 veh/h/ln. The practical S values, , were found within the range of 2400 veh/h/ln, which were reached mostly during the peak hour cycles, but also, some of the cycles in the noon, as well. 3-moving average flow rates showed values as high as 2900 veh/h/ln and as low as 600 veh/h/ln, even sometimes in the same cycle. Lane 2 and Lane 3 (the outermost lane) on all approaches generally experienced higher flows regardless of the time or assumed methodology. Average inefficiency during green periods was found as 30 percent even on the major approaches, which were due to traffic break in the upstream flow conditions.