Moving-image as a means of reading the rhythms in the urban scene: The case of city symphonies
Kent mekanlarındaki ritimleri okuma aracı olarak hareketli görüntü: Kent senfonileri örneği
- Tez No: 489605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GEDİKLİ, YRD. DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kentsel mekandaki ritimlerin analizi ve okuması, mekandaki farklı hareket biçimlerini belirlemek açısından kentsel tasarım süreçlerine önemli girdi sağlayabilir. Henri Lefebvre (1992) ritim kavramını şehir ve gündelik hayat bağlamında ele almış ve Ritimanaliz kavramını geliştirmiştir. Ayrıca Gilles Deleuze (1983) hareket kavramı ile ilişkili olarak, imgeleri ve göstergeleri sınıflandırmak amacıyla hareket-imge ve sinematografik imge arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Bu çalışma, kentsel mekanın parçalarını ritim kavramını kullanarak yeniden sınıflandırmayı amaçlamaktadır. Çalışma sinema kavramının en yalın tanımı olan hareketli görüntüyü, kentsel mekandaki ritimleri kavramak için bir araç olarak kullanmanın yollarını aramaktadır. Kentsel mekandaki ritimleri hareketli görüntüler aracılığıyla analiz etme konusunda sinema teorisyeni ve yönetmen Dziga Vertov'un sinemaya yaklaşımı önemlidir. Vertov'un başını çektiği, hayatın olduğu gibi çözümlenmesini amaçlayan bir sinema hareketi olan sine-göz, bu tezin yöntemini geliştirmede yardımcı olmuştur. Bu çalışmada, söz konusu teorik yaklaşımı sergilemek amacıyla Berlin: Büyük Bir Kentin Senfonisi (1927) ve Kameralı Adam (1929) isimli kent senfonileri örnek çalışma olarak incelenmektedir. Bu filmlerde temsil edilen kentsel ritimleri okuyarak, kentsel mekandaki ritimleri okuma aracı olarak hareketli görüntünün kullanılmasının sunduğu olanaklar irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Analyzing and reading of rhythms in urban space can contribute to urban design processes by providing significant input about different movements in the space. Henri Lefebvre (1992) elaborated the concept of rhythm in cities and everyday life, and developed the idea of Rhythmanalysis. Likewise, Gilles Deleuze (1983) classified the images and signs with reference to movement, and examined the relationship between movement-image and cinematographic image. This study categorizes the elements of urban space by using the concept of rhythm. It elaborates the moving-image – i.e. the simplest form of cinema – as a means of comprehending these rhythms. The ideas of the cinema theorist and director Dziga Vertov have an important role to develop this method, that is, analyzing the rhythms in the urban space via moving-image. The kino-eye, the cinema movement which aims to decode the life as it is, led by Vertov, helped developing the methodological approach of this thesis. To illustrate this theoretical approach, the city symphony films, Berlin: The Symphony of a Great City (1927) and The Man with Movie Camera (1929) are examined as case studies. A rhythmanalytical reading on these avant-garde and experimental documentary films helps identifying the benefits of using the moving-image as a means of reading the rhythms in the urban space.