Akıllı bina: Bina içi ve akıllı yol bulma
Smart building: A low cost indoor positioning and intelligent path finding
  1. Tez No: 489611
  2. Yazar: ALEX GUNAGWERA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARZAD KIANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mobil cihazların hızla gelişmesine ve iç mekân tabanlı servislerin kapsamlı uygulanabilirliğine rağmen kapalı alan navigasyon sistemi hala bir zor görevdir. Ucuz ama yeterince hassas bir iç mekan navigasyon sistemi oluşturmak çok zordur. Bu çalışmada, düşük maliyetli ve bağlama duyarlı bir kapalı alan navigasyon sistemi teklif edildi. Bu sistem, hibrit fingerprinting ve dead-reckoning yöntemleri kullanıyor. Bu sistem, bütün kullanıcılar için - görme özürlülere veya bedensel engellilere bile- uygundur. Bu sistem üç ana bölümden oluşmaktadır; kullanıcı takibi, bağlam-duyarlı en uygun rota hesaplama ve dinamik yol gösterimi. Sistemin üst tabanı 0.8-1.3 metre ortalamasıyla 2 metredir. Kullanıcıların tek ihtiyaçları akıllı telefondur.
Özet (Çeviri)
Despite the rapid improvement in mobile devices, overall gradual growth in the ubiquitous computing field, the wide applicability, more usefulness of location based services in general and indoor navigation, in particular, building a sufficiently accurate, efficient and relatively cheap indoor navigation system in a GPS-free environment is still a challenging task with a lot of tradeoffs and constraints to put into consideration. In this study a simple yet robust, low-cost, context-aware user-interactive, user-friendly hybrid of finger-printing and dead-reckoning indoor navigation system suitable for both the visually impaired and the physically disable as well that takes advantage of the results yielded by sensor fusion is proposed. The presented system is also designed to allow for efficient evacuation of users in cases of emergences. The prototype is made majorly of the following parts; user tracking, optimal, context-aware and dynamic route calculation and planning and dynamic route representation with an upper bound of 2m and an average of 0.8-1.3m accuracy. All that is required from the user is a smart phone without installation of extra hardware.