A new approach for N-stage RC ladder networks based on Elmore delay model
Elmore gecikme modeline dayanılarak N-katmanlı RC merdiven bağlantılı devreler için yeni bir yaklaşım
- Tez No: 489616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Analog ve dijital entegre devre gecikme hesaplamalarında eşsiz ve yaygın olarak kullanılan Elmore gecikme modeli, günümüzde bir çok dizayn yaklaşımlarının ana parçası olmuştur. VLSI devrelerin gecikme hesaplamaları sayesinde dağınık RC merdiven ağlarından bir modelleme aracı gibi yararlanılmıştır. Böylece ilgili devrenin gecikme hesaplama karmaşıklığı RC merdiven ağının katman sayısı ile ilişkilendirilmiştir. Elmore gecikme modeli sayesinde de karışık hesaplamalar kolaylıkla yapılmıştır. Bu tez de N-Katmanlı RC merdiven ağı için SPICE simülasyon sonuçları, deneysel test sonuçları ve Elmore gecikme modeli arasında oluşan lineer ilişki, araştırmalar boyunca incelenmiştir. SPICE ve Elmore gecikme modeli arasında sapma problemi belirlendikten sonra Elmore gecikme modeline bir iyileştirme amaçlanmıştır. Amaçlanan gecikme modeli, deneysel test sonuçları ile belirlenmiş SPICE simülasyon sonuçları üzerine en az ortalama kareler metodunun uygulanması ile çıkarılmıştır. Önerilen metot N-Katmanlı RC merdiven ağlar üzerinde test edilmiştir ve test sonuçları SPICE simülasyon ortamının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Önerilen yaklaşımın bütün uygulamaları MATLAB'da yapılmıştır. Sonuç olarak önerilen metodun önemli ölçüde etkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elmore delay model which is considered to be the most popular and unprecedented method of analog and digital integrated circuit delay calculations, is the main part of many design approaches ever since. Through delay calculations of VLSI circuits, distributed RC ladder networks are utilized as a modelling tool. Thus, delay calculation complexity of corresponding circuit is related with the stage number of RC ladder network. Thanks to Elmore delay model, complex calculations are easily done. In this thesis, a composed linear relation between SPICE simulation results, experimental test results and Elmore delay model is observed during researches for N-Stages RC ladder network. After characterizing the deviation problem between SPICE and Elmore delay, an improved Elmore delay model is proposed. The proposed delay model is extracted by applying Least Mean Square method on SPICE simulation results stated by experimental test results. The proposed method is tested on N-Stage RC ladders and test results are compared with that of SPICE simulation environment. All implementations of the proposed approach are done in MATLAB environment. Accordingly, the proposed method was shown to be significantly efficient.