Analysis of paraoxonase-1 gene in small for gestational age neonates using molecular techniques
Gestasyon haftasına göre doğum ağırlığı düşük olan bebeklerde paraoksanaz-1 geninin moleküler yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 489617
  2. Yazar: FILDAUS NYIRAHABIMANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE SULTAN MENZİLETOĞLU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gelişmiş ülkelerde doğum ağırlığı düşük infant doğumu ile sonuçlanan gebeliklerden sorumlu risk faktörlerinin belirlenmesi, teşhis ve tedavisi ile ilgili yapılmış çok sayıda çalışma vardır. Buna karşılık gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerde bu sorunun çok daha önemli olmasına rağmen bu konuda yapılmış çalışmalar çok az sayıda olup bunların da çoğunluğu yöntem ve istatistiksel değerlendirme açısından yetersizdir. Bu çalışmada, gebelik haftasına göre doğum ağırlığı düşük olan yenidoğanlarda paraoksanaz1 geni DNA dizi analizi ile incelenerek PON1 gen polimorfizmlerinin (rs662 ve rs705379) varyasyonları belirlenmiştir. Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde doğan doğum ağırlığı düşük 41 bebeğin kan örnekleri alınarak RT-PCR yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu çalışmadaki hasta sayısının genişletilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
In developed countries, there are a number of studies on the identification, diagnosis and treatment of risk factors responsible for pregnancies resulting in small for gestational age neonates. Although this problem is much more important in developing and underdeveloped countries, there are very few studies in this area and the majority of these studies are insufficient in terms of method and statistical evaluation. In the present work, the PON1 (rs662 and rs705379) gene polymorphisms were examined by broad DNA sequence analysis in small for gestational age neonates and the variation of PON1 gene polymorphisms were determined. The blood samples of SGA babies were taken from Cukurova University Balcali Hospital, Neonatal Intensive Care Unit in first three days of birth. The study analysis was done on 41 SGA neonates by the RT-PCR procedures. As a conclusion, because of small number size of cases used in this study, many studies are required using a large number size of SGA neonates.