Ecosystem based assessment of the effects of shifting trawl codends in Gulf of Mersin, Eastern Mediterranean
Mersin Körfezi'nde trol torba değişimlerinin ekosistem temelli değerlendirilmesi
- Tez No: 489629
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Akdeniz ekosistemi için önemli sorunlardan bir tanesi düşük torba seçiciliği ve yüksek ıskarta oranları ile karakterize olan dip trol balıkçılığıdır. Birçoğu trol torbasının göz açıklığı ve şekli ile ilgili olmak üzere, dip trol balıkçılığında torba seçiciliği üzerine çok sayıda araştırma mevcuttur. Bu çalışmalar çerçevesinde, Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu (GFCM), Akdeniz'de 40 mm kare (S40) ya da 50 mm baklava (D50) şeklinde daha seçici trol torbalarının kullanımını tavsiye etmektedir. Ancak, artan seçiciliğin ekosistemin ekolojisi üzerine etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, artan trol torba seçiciliğinin ekosistem ve ana hedef türler üzerine potansiyel etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma, ticari trol torbası (44 mm baklava şeklinde el yapımı ve gevşek düğümlü trol torbası, CD44), 44 mm baklava şeklinde trol torbası ve alternatif torbalar (D50 ve S40) için türe özgü av ve seçicilik verisi temel alınarak kurgulanmıştır. Farklı trol torbalarının ekosistem üzerine etkilerini temsil eden 4 adet Ecopath modeli geliştirilmiştir. Bu modeller 48 adet fonksiyonel gruptan oluşmaktadır ve benzer topolojilere sahiptirler. Ekosistem temelli değerlendirmenin sonucunda, dip trol balıkçılığında daha seçici torbaların kullanımının ekosistemin ve çeşitli ana hedef türlerin yararına olduğu belirlenmiştir. Başta bölgenin hedef balık türü olan barbun (Mullus barbatus) olmak üzere çeşitli ekonomik türler ve ekosistem açısından en iyi alternatif trol torbası olarak S40 tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Poor selectivity and high discard ratios of demersal trawls are of significant concern in the Mediterranean. A large number of studies exist on codend selectivity, most of which focus on mesh size and shape. In consideration of these studies, the General Fisheries Commission for the Mediterranean recommends the use of 40 mm square-mesh (S40) or 50 mm diamond-mesh (D50) codends. However, the effects of improving codend selectivity on the ecology of the ecosystem are not well known. The goal of this study is to evaluate the potential effects of improved codend selectivity on the ecosystem and main target species, Mullus barbatus, Saurida undosquamis, Pagellus erythrinus as case species. This study is based on well-described species-specific catch and selectivity data for commercial codend (44 mm diamond mesh handmade slack knotted net, CD44), 44 mm diamond mesh codend (D44) and alternative codends (D50 and S40) in demersal trawl fisheries from Gulf of Mersin in the eastern Mediterranean. Four Ecopath models, with 48 functional groups and similar topologies were developed to represent the effect of different codends on the ecosystem. Specifically, the impact on M. barbatus S. undosquamis, P. erythrinus were described by splitting the functional group into two components according to minimum landing size (MLS). The consequences of improved trawl selectivity were assessed in the context of ecological framework approved that selective fisheries would benefit for various commercial species and ecosystem. S40 was found as the best alternative for the impacts of trawl fisheries on the ecosystem and various commercial species, particularly red mullet which is the most important commercial species in the region. M. barbatus (MLS, adult) showed the lowest trophic levels among demersal fish groups. For CD44, D44, D50 and S40 codends, the catches were calculated as 0.013 t.km-2.y-1, 0.011 t.km-2.y-1, 0.006 t.km-2.y-1 and 0.003 t.km-2.y-1 for M. barbatus (MLS) respectively. Ecological network analysis highlighted that if trawlers switched from CD44 to D50 or S40 codends, metabolic activity of M. barbatus (