Modelling and analysis of PV/wind system for power generation with dynamic input datasets
Dinamik girdi veri tabanlarıyla güç üretimi için PV/rüzgar sisteminin modellenmesi ve analizi
- Tez No: 489628
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY, YRD. DOÇ. DR. TUĞÇE DEMİRDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Giderek artan dünya nüfuzu ve endüstriyel faaliyetler, kısıtlı olan dünya enerji kaynaklarını büyük bir hızla tüketmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları bu noktada son yıllarda çok büyük önem kazanmıştır. Doğa dostu ve temiz yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi santrallerinin kurulumu, düşük kurulum maliyeti ve turbin teknolojisindeki pozitif gelişmeler ışığında diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına nazaran daha hızlı artmaktadır. Ancak bu hızlı artışın şebeke dengesizliğine ve kararsızlığına sebep olmaması için gerekli ve yeterli kontrol ve düzenlemelerin olması gerekmektedir. Bu tezde, şebeke kararlığında önem arz eden rüzgar enerji santrallerinin üretimi, bulanık mantık yöntemli yapay zeka (fuzzy neural network) kullanılarak önceden tahmin işlemi gerçekleştirilmiştir. Rüzgar/güneş enerji sistemi modellemesinde PSCAD simülasyon metodu kullanılmıştır. Durum çalışmalarında bulanık mantık yöntemli yapay zeka (fuzzy neural network) kullanılarak PMSG ve DFIG tip jeneratörlü Rüzgar enerji santrallerinin enerji üretimlerinin tahmini değerleri MATLAB programında vasıtasıyla analiz edilmiş, oluşturulan sisteme yük (load) bağlanarak aktif güç, reaktif güç değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing world population and industrial activities are rapidly consuming the energy resources of the world which are restricted in recent years so renewable energy sources have gained great importance. The wind power plants which is eco-friendly and clean renewable energy source are growing faster than other renewable energy sources because of lower installation cost and positive developments in turbine technology. It is necessary to have necessary and adequate controls and regulations otherwise this rapid increase cause network imbalance and uncertainty. In this thesis, Fuzzy neural network approach is used to estimate the generation of wind turbines. The power system with wind power plant and solar power plant is modelled in PSCAD/EMTDC. In case studies, a fuzzy neural network is applied to estimate PMSG based and DFIG based wind turbines power generation in MATLAB program and after applied load in the system the changes in active and reactive power are observed.