Independent comparison between Plaxis 2D and Deepxcav for the deep excavation project in a case study
Bir derin kazı projesi için Plaxis ve Deepxcav programlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 489632
  2. Yazar: NEBAHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Derin kazı destek sisteminin amacı, zemin kaymasını ve iksa sisteminin hareketini kazı boyunca engelleyerek yatay bir destek sağlamaktır. Kazı esnasında zemindeki kayma ve duvardaki hareket aşırı seviyede olursa, yolların, binaların ve büyük yapıların etrafında önemli zararlar oluşabilir. Hatta, bu yapıların çökmesine devrilmesine sebep olabilir. Bu tez kapsamında, gerçek bir saha uygulaması üzerinde çok yaygın kullanılan iki geoteknik mühendisliği yazılım programı, geoteknik analizleri yapmak için kullanılmıştır. Bu programlaradan biri Plaxis 2D, diğeri ise DeepXcav programlarıdır. Bu programların her ikiside geoteknik projelerde analiz ve tasarım yapımında kullanılan çok faydalı ve dünyada yaygın bir kullanıcı kitlesine sahip iki programdır. Bu programları birbiriyle karşılaştırdığımızda, aralarında bazı farklar vardır. Plaxis 2D ile analiz yapmak çok kolay, gerekli ve güvenilirken, bazı durumlar için DeepXcav programını kullanmak daha dikkate değerdir. Bundan dolayı, Plaxis 2D ve DeepXcav programlarıyla yapılmış analiz sonuçları bu tez kapsamında gözlemlenmiş ve birbirileriyle karşılaştırılarak tartışılmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of a deep excavation support system is to provide lateral support for the soil around an excavation to limit the wall deflections and ground movements. If the wall deflections and ground movements are excessive during the excavation process, severe damages to surrounding buildings, roads and infrastructures may occur and in the worst case, collapse of the excavation system itself. In this thesis, in order to make analysis for a case study in deep excavation two common softwares were used. One of them is Plaxis 2D and the other one is DeepXcav. Both of them are very beneficial and common programs to make design and analysis for geotechnical works. When they are compared with each other, there are some differences among them. Making an analysis with Plaxis 2D is easy, reasonable and reliable, on the other hand for some cases DeepXcav is more remarkable than Plaxis 2D. Therefore, the comparison results that were obtained from Plaxis 2D and DeepXcav were observed and presented in this study.