Investigation of flexural behavior of the steel fiber reinforced concrete hollow section beams
Çelik lifli delik kesitli betonarme kirişlerin eğilme davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 489659
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, iki noktalı yük altında çelik telle güçlendirilmiş delik kesitli beton kirişlerin eğilme davranışı incelenmiştir. Nihai yük kapasitesi ve delik kesitli kirişlerin deformasyonu deneysel olarak araştırılmış ve beton karışımının aynı özelliklerine sahip olan normal kirişlerle karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada test edilen tüm kirişler, kesit genişliği 150 mm, kesit derinliği 150 mm ve kiriş uzunluğu 850 mm (750 mm açıklık) olan kare kirişlerdir. Tüm kirişler basitçe iki nokta yük altında test edildi. Test edilen 12 kirişin dördü normal kesitli diğer sekizi ise delik kesitli kiriştir. Kesit delik boyutu, çelik lif içeriği ve uzunlamasına çelik donatı etkisinin yük taşıma kapasitesine etkisi araştırılmıştır. Mevcut deneysel sonuçlar, beton karışımındaki çelik lif kullanımının basınç dayanımını belirgin bir şekilde etkilemediği halde, çekme gerilimi mukavemetinde önemli bir artış sağladığını ve daha iyi bükülme davranışına yol açtığını ve nihai yük kapasitesini arttırdığını gösterirken, delik kesitli kirişlerde, delik boyutu arttıkça nihai yükün azaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The flexural behavior of the steel fiber reinforced concrete hollow beams under two-point load is discussed in this study. The ultimate load capacity and deformation of hollow beams were investigated experimentally and compared with the solid beams) which have the same properties of the concrete mixture. All the beams that were tested in this study were square beams with a section width of 150 mm, section depth of 150 mm and the beam length of 850 mm (the span of 750 mm). All beams were simply supported tested under two points load. Twelve concrete beams including four solid sections, while the rest eight beams are hollow with a square cavity. The effect of opening size, steel fiber content and longitudinal steel reinforcement are investigated to evaluate the response of beams to carry the applied load. The current experimental results approve that the usage of steel fiber in concrete mixture did not noticeably affect the compressive strength while significant increase in splitting tensile strength and led to better flexural behavior and increased the ultimate load capacity, on the other hand, the hollow beams resulted in lower ultimate load, which was decreased as the opening size increase