Genç ve postmenopoz dönemindeki kadınlarda stimüle edilmemiş tükürük akış hızı, pH değeri, plak miktarı ve plak streptococcus mutans sayısının incelenmesi, bir tür stimülan sakız ve antiseptik solüsyonun bu değerler üzer
Effects of a chewing gum and antiseptic solution on unstimulated salivary flow rate, pH value, amount of plaque and plaque streptococcus mutans count in young and postmenopausal women
- Tez No: 48966
- Danışmanlar: PROF.DR. İLFER SÖYLEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
uı ÖZET Bu çalışmada yaşlan 19-30 arasında 8 genç İcadın ile yaşları 48-64 arasında postmenopoz dönemindeki 8 kadında V6 sakız ve Betadine gargaranın stimüle edilmemiş tükürük akış hızı, pH değeri, plak miktarı ve plak S.mutans sayısı üzerine olan etkileri inceienmiştir.Çalışma 7 günlük 4 periyottan oluşmuştur. Bireylere kontrol periyodundan sonra 7 gün süreyle günde 6 adet çiğnenmesi şartıyla V6 paketleri, V6 periyodundan sonra 7 gün süreyle günde 3 defa 30 saniye gargara yapılması şartıyla Betadine verilmiştir. Kontrol periyodu, V6 periyodu ve Betadine periyodu sonunda stimüle edilmemiş tükürük akış hızı, pH değeri ve plak S.mutans sayısı saptanmıştır.Tükürük örnekleri tartılarak ölçülmüş ve sonuçlar ml/dk olarak sunulmuştur.Tükürük pH değeri dijital pH metrede ölçülmüştür. Plak birikimi için ağız içi aparey kullanılmıştır. Plak örnekleri GSTB ağara ekilerek S.mutans'lar sayılmıştır. V6 periyodu ile Betadine periyodu arasındaki 7 günlük süre bekleme periyoduna ayrılmış; bu periyot sonunda ölçümler yapılmamıştır.Araştırma sonucunda, stimüle edilmemiş tükürük akış hızı postmenopoz dönemindeki kadınlarda gençlere oranla daha düşük bulunurken, V6 ile stimüle edilmiş tükürük akış hızı her iki grupta eşit olarak saptanmıştır. V6 ve Betadine postmenopoz dönemindeki kadınlarda stimüle edilmemiş tükürük akış hızını artı rm işti r.V6 sakız tükürük pH'sını yükseltmesine karşın plak S.mutans sayısı üzerinde azaltıcı etki oluşturmamıştır. Betadine gargaranın S.mutans üzerinde güçlü bir baskılayıcı etkisi olduğu Saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : postmenopoz dönemindeki kadın, V6, Betadine, tükürük akış hızı, S.mutans
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study it was evaluated effects of V6 chewing gum and Betadine mouthrinse on unstimulated salivary flow rate, pH value, amount of plaque and plaque S.mutans count in 8 healthy young women between 19 and 30 years of age and 8 healthy postmenopausal women 48 and 64 years of age. The study consisted of four periods each lasting 7 days. The end of each experimental period, unstimulated salivary flow rates, pH values and plaque S.mutans counts were determined. (control period, V6 period, Betadine period) Subjects were given packets of V6 with instructions to chew six pieces at intervals during each day for 7 days after control period and Betadine mouthrinse with instructions to rinse 30 second thfge times at intervals during each day for 7 days after V6 period.Saliva samples were weighed and the flow rate determined as milliliters per minute. Intraoral appliance was used for plaque accumulation. Plaque samples were platedon GSTB agar. Salivary pH value was measured digital pH meter. Subjects didn't use their intraoral appliance a week between V6 period and Betadine period (waiting period) and salivary flow rates.pH values and S.mutans counts were not evaluated. The stimulated with V6 chewing gum salivary flow rate was similar in both groups, while unstimulated flow rate was significantly lower in the postmenopausal women as compared with rates in the young. V6 and Betadine increased unstimulated flow rates in postmenopausal women. V6 chewing gum resulted in significantly higher pH values than control group. Betadine strongly suppressed plaque levels of S.mutans in both groups, but during 7 day use of V6 chewing gum did not change plaque S.mutans counts. Key words ; postmenopausal women, V6, Betadine, salivary flow rate, S.mutans