Hairy tongue etyolojisi ile ilgili faktörlerin ve tedavi metodlarının karşılaştırılması
The Compare of factors that related in etiology of hairy tongue and therapy methods
  1. Tez No: 48967
  2. Yazar: NİHAL AVCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Hairy tongue (HT) dil dorsal yüzeyindeki filiform papillaların aşırı uzaması ile karakterize benign bir lezyondur. Biz 35 HT'lı olguda etyololojik faktörler ve tedavi metodlarını araştırdık. Kötü 'oral hijyen, sigara, kromojenik mikroorganizmalar, bazı gıdalar, sistemik hastalıklar, tükürük pH'sının azalması, antibiyotik kullanımı gibi birçok etyoiojik faktör HT oluşmasına neden olmaktadır. Olgularımızın çoğunda sigara içilmesi, antibiyotik kullanımı ve kötü oral hijyen saptandı. Bazı olgularda ağız kuruluğu, dilde yanma, bulantı, tad değişikliği ve ağız kokusu yakınmaları mevcuttu. Tükürük pH değerleri kontrol grubuna göre oldukça düşük saptandı. HT'lı olguların mikrobiyolojik dağılımı oldukça değişken olup, hiçbir bakteri ya da fungus lezyon oluşumu ile ilgili bulunmadı. HT'lı olgularımıza nystatin, triamsinolon asetonid, klorheksidin, podofilin rezin ve dilin fırçalanması olmak üzere beş ayrı tedavi yöntemi uygulandı. En etkili tedavi dilin fırçalanması ile sağlandı. Tüm tedavi gruplarında değişik derecelerde nüks gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hairy tongue (HT) is a benign condition characterized by hyperplasia and overgrowth of the filiform papillae on the dorsum of the tongue. We have studied the etiology and therapeutic modalities in 35 patients with HT. A number of etiologic factors have been attributed to HT such as antibiotics, systemic diseases, smoking, poor oral hygiene, some foods, chromogenic micro-organism, lowered pH of oral secretion. Most of our patients with HT had poor oral hygiene. They have used antibiotics and gave a history of heavy smoking. Some patients complained of nausea, xerostomia, glossodynia, alteration of taste and halitosis. The pH values of oral secretion in patients with HT were also more acidic than those of the control group. The microbiological spectrum from HT lesions were quite varied and no special type of bacteria or fungi was associated with lesions. We tried five different therapeutic modalities, included nystatin, triamcinolone acetonide, chlorhexidine, podophyllum resin and brushing of the tongue, in patient with HT. The brushing of the tongue is the most effective therapeutic method. The relapse has seen various degrees on all the therapeutic modalities.