Sağlıklı ve enfekte pulpa dokusunda antioksidan bir enzim olan Süperoksit Dismütaz (SOD) aktivitesinin incelenmesi
The Evaluation of the activity of an antioxidant enzyme Superoxide Dismutase in healthy and inflamed pulp tissue
  1. Tez No: 48969
  2. Yazar: ÖZLEM TULUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALEV ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
81 ÖZET: Çalışmada yaşlan on ile onaltı arasında değişen kırkbir çocuğun, sağlıklı dişleri ile, hiperemi ve seraz pulpitis teşhisleri konulmuş dişlerinden alınan pulpa örnekleri hücre içi bir antioksidan enzim olan süperoksit dismutaz aktivitesi yönünden değerlendirildi. Toplam 30 örnekten elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldıklarında SOD enzimi aktivitesi yönünden, normal ve seröz pulpitisli pulpa dokuları arasında anlamlı bir fark gözlenemezken hiperemili doku örneklerinde SOD aktivitesi anlamlı olarak düşük bulundu. Bu sonuç pulpa dokusunda enflamasyonun başlangıcında pulpa canlılığını koruyan bir enzim olan SOD'un hızlı kullanım ve/veya yıkım nedeniyle daha az miktarlarda bulunduğunu, bu nedenle de aktivitesinin düşük saptandığını, ancak enflamasyonun ilerleyen aşamalarında dokunun bu duruma nispeten uyum sağladığını gösterebilir.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY: In this study, pulp samples extirpated from the teeth of the 30 children between 10-16 ages which diagnosed to be healthy, hyperemic or serous pulpitis were evaluated for the activity of superoxide dismutase enzyme. There was no statistically significant difference between the group with healthy pulp samples and the group with serous pulpitis. The results of the hyperemic pulpitis group were significantly lower than the others. The evaluation of the data that the quantity of SOD as a vitality protector enzyme is low at the beginning of the inflammation as a consequence of rapidly depletion and/or destruction of this enzyme, but as the inflammation proceeds the pulp tissue showed adaptation to this stuation.