2010-2015 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde yapılan yabancı uyruklu otopsilerin etiyolojik ve demografik analizi
Etiological and demographic analysis of foreign national autopsies at the Morgue Department of Forensic Medicine Institute Ankara Group Presidency, between 2010-2015
  1. Tez No: 489728
  2. Yazar: DURMUŞ ARINÇ İKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH MURAT EKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'ye gelen yabancı uyrukluların sayısının, ülkenin coğrafi konumu, turizm sektöründeki geniş kapsamlı yatırımları ve komşu ülkelerindeki siyasi istikrarsızlıklar nedeniyle son yıllarda artış gösterdiği görülmektedir. Bu nedenle; insanların bu şekilde başka bir ülkede bulundukları süre içerisindeki ölümleri (yabancı uyruklu ölümleri), tüm ülkeler için giderek artan önem arz etmektedir. Buna rağmen; literatürde, Türkiye ve dünyada, kendi ülkelerinden başka bir ülkede bulunan (yabancı uyruklu) kişilerin ölümlerini geniş kapsamda irdeleyen sınırlı sayıda çalışma mevcut olup, bu çalışmalar; yaş, cinsiyet, uyruk, ölümün tespit edildiği yer, ölüm sebebi ve orijini gibi parametreler üzerinde durmaktadır. Bu nedenle, bu tez kapsamında Ankara ilinde adli otopsisi yapılan yabancı uyruklu ölüm olgularının verilerini, siyasi, coğrafi ve sosyoekonomik açılardan, kaynaklar ışığında değerlendirerek bu konuda bilimsel veri oluşturmak, birçok disiplinin kullanabileceği bölgesel istatistiksel bir veri tabanı yaratmak ve bu alandaki yerli ve yabancı çalışmalara katkı sağlamak, ayrıca meydana gelen ölümlerin önlenebilir nedenleri açısından alınması gereken tedbirlerin neler olduğu konusunda öneriler oluşturmak amaçlanmıştır. 2010-2015 yılları arasında T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde otopsileri yapılmış olan toplam 11.695 olgudan 269'unun yabancı uyruklu olduğu, bu olguların 187'si (% 69,5) erkek, 82'si (% 30,5) kadın olmak üzere erkek/kadın oranının 2,3 olduğu tespit edilmiştir. Olguların en küçüğü 3 günlük bebek, en büyüğü 88 yaşında erişkin olmak üzere, ortalama yaş 36,68'dir. Yabancı uyrukluların, 53 olgu (%19,7) ile en sık çalışma amacıyla Türkiye'ye geldiği, ikinci sıklıkta 49 olgunun (% 18,2) turistik amaçla; üçüncü sıklıkta 48 olgunun (% 17,8) sağlık turizmi kapsamında tedavi amacıyla Türkiye'ye geldiği; bunun yanında terör örgütü mensubu olduğu tespit edilen 1 olgunun da (% 0,4) terör faaliyetleri kapsamında Türkiye'ye giriş yaptığı dikkati çekmektedir. Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde yapılan yabancı uyruklu otopsi olgularının sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bu durum, 2010-2015 yılları arasında ülkeye tatil amacı ile giriş yapan yabancı uyruklu sayısındaki artış ile açıklanabileceği gibi, çevre ülkelerdeki iç karışıklıklar nedeniyle gelen düşük sosyoekonomik düzeyden kişilerin, tatil amacı ile gelenlerden farklı olarak Türkiye'de daha uzun süre ikamet etmeleri, birçoğunun vasıfsız inşaat veya tarım işçisi olarak çalışmaları ve bu kişilerin sayılarının günden güne progresif olarak artması ile de açıklanabilir. Ölüm orijinlerinin analizinde; önlenebilir ölüm nedenlerinden oluşan, kaza orijinli ölümlerin 112 olguyla (% 41,6) ilk sırada yer aldığı; bunu 84 olguyla (% 31,2) doğal ölüm olgularının izlediği; cinayet orijinli ölüm olgularının ise 47 olgu (% 17,5) ile 3. sırada yer aldığı tespit edilmiştir. Ölüm orijinlerinin yıllara göre dağılımı değerlendirildiğinde; sıklık sıralaması değişmemekle birlikte, her orijinden olgu sayısının 2010-2015 yılları arasında artış gösterdiği, oransal olarak en yüksek artışın yine kaza orijinli ölümlerde görüldüğü dikkat çekmektedir. Ölüm orijini kaza olan olgular, kaza türlerine göre daha detaylı analiz edildiğinde; trafik kazalarının başı çektiği görülmektedir. Bu durum da Türkiye'de trafik kazalarının yabancı uyruklular için de önemli bir tehdit oluşturduğunu, önlenmesine yönelik tedbirler alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Doğal ölüm olgularında, en sık görülen iki ölüm sebebinin kalp hastalığı ve bronkopnömoni olduğu; bronkopnömoni nedeni ile ölen yabancı uyrukluların büyük çoğunluğunun uluslararası veya geçici koruma kapsamında gelen ve kötü yaşam koşullarına sahip olan ailelerinin çocukları olan 0-10 yaş grubu olgular olduğu saptanmıştır. Bu nedenle sosyal devlet anlayışından sapmadan, bu ailelerin, en temel insani haklardan olan barınma, ısınma ve gıda ihtiyacının tespit edilip gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It is observed that the number of foreign nationals coming to Turkey has increased in recent years due to the geographical position of the country, the extensive investments in tourism sector and the political instability in neighboring countries. Therefore; the deaths (foreign nationals deaths) of people in such a period of time in another country are of increasing importance for all countries. Nevertheless; there are a limited number of studies in the literature that extensively examine the deaths of people in Turkey and in other countries (foreign nationals) other than their own countries, which often mention age, gender, nationality, place of death, cause and origin of death. For this reason, it is aimed to evaluate the data of foreign nationals deaths who have made forensic autopsies in the province of Ankara within the light of the sources of political, geographical and socioeconomic aspects and to create scientific data in this subject, to create a regional statistical data base which many disciplines can use and to contribute to local and foreign studies it is aimed to provide suggestions on what measures should be taken in terms of the preventable causes of the deaths in the square. Between 2010 and 2015, T.C. 11,695 cases were autopsied in the Morgue Department of the Ministry of Justice of the Ministry of Justice Ankara Group Presidency, of which 269 were foreign nationals. Of these cases, 187 (69.5%) were males and 82 (30.5%) were females, male/female ratio was found to be 2,3. The youngest was a 3-day-old baby, the oldest was 88-year-old adult, mean age of the population was found to be 36.68. Foreign nationals came to Turkey for work in various eras, most frequently, with 53 cases (19.7%) and secondly with 49 cases (18.2%) for the touristic purpose. 48 cases (17.8%) came to Turkey in the third frequency in terms of health tourism; In addition, it is noteworthy that 1 case (0.4%) that was found to be a member of a terrorist organization has entered Turkey within the scope of terrorist activities. Forensic Medicine Institution Ankara Group Presidency The number of foreign autopsy cases in Morgue Department has been increasing every year. This may be explained by the increase in the number of foreign nationals entering the country during the period of 2010-2015 as tourists, as well as the increase in the number of foreign nationals entering the country during the period 2010-2015 as well as the low socioeconomic level due to the internal turmoil in neighboring countries, work as construction or agricultural workers, and can be explained by the fact that the numbers of these people increase day by day. In the analysis of death origin, the most common reason is accidental deaths, being the most common form of preventable death, deaths in first place with 112 cases (41.6%); this was followed by natural occurrence deaths of 84 (31.2%); and death cases originating from murder were found to be in 3rd place with 47 cases (17.5%). When the distribution of death origins according to years is evaluated; it is noteworthy that although the order of frequency is not changed, the number of cases of each origin increases between 2010 and 2015, the highest proportionally increasing rate is also seen in accidental deaths. When the accidental originated death cases are analyzed in more detail, traffic accidents seem to lead. This suggests that measures should be taken to prevent traffic accidents in Turkey as an important threat for foreign nationals. In natural deaths, the two most common causes of death were heart disease and bronchopneumonia; it has been determined that the majority of foreign nationals who die from bronchopneumonia are children of 0-10 age group who are children of families living in international or temporary shelter and having poor living conditions. Therefore, without deviating from the understanding of the social state, it is necessary to determine the necessities of accommodation, heating and food which are the most basic human rights of these families and take necessary measures.