Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen bebeklerde enfeksiyon belirteçleri ve kombine kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of infection indicators and their combined use in infants in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 489729
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ALİEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yenidoğan yoğun bakımı ile ilgili önemli gelişmelere rağmen, sepsis halen hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelerde önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Mortalite ve morbiditeyi azaltabilmek erken tanı ve tedavi ile mümkündür. Tanının kesinleştirilebilmesi için kan kültüründe üreme olmalıdır, ancak çoğu vakada üreme olmaması ve sonuçların hızlı elde edilememesi nedeniyle başka tanı yöntemlerine gerek duyulmaktadır. Tanıda yardımcı olan biyobelirteçlerin duyarlılık ve özgüllükleri düşük olduğu için tek başına kullanımdan çok, kombine kullanımlarının daha yararlı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile yenidoğan sepsisinde CRP ve prokalsitonin (PKT) düzeyleri ile trombositopeni yanısıra albümin ve kan glukoz düzeylerinin ve birlikte kullanımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.06.2013 – 01.01.2015 tarihleri arasında YYBÜ'nde yatmakta olan yenidoğan hastalarının retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen toplam 343 yenidoğan üç grup halinde incelendi. İlk gruba sepsis, ikinci gruba sepsis dışı enfeksiyon tanısı alan ve son gruba ise enfeksiyon dışı nedenlerle izlenen yenidoğanlar dahil edildi. Gruplar gebelik haftası, doğum ağırlığı ve postnatal yaşları açısından eşleştirildi. Dosyalarından klinik ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Bulgular: 102 sepsisli olgunun 53'ü erken (%52), 49'u ise geç başlangıçlı (% 48) sepsis idi. Hem erken hem geç başlangıçlı sepsiste en fazla üreyen bakteri koagülaz negatif Stafilokoklar (sırasıyla %50, %57) idi.
Özet (Çeviri)
Despite significant improvements in the neonatal intensive care, sepsis is still an important cause of morbidity and mortality in both developing and developed countries. It's possible to reduce both the morbidity and mortality of sepsis by early diagnosis and treatment. Blood cultures should be positive in order to ensure diagnosis, but in most cases of sepsis other methods of diagnosis are needed due to the lack of reproduction of the microorganisms in the blood cultures and the lack of rapid results. The use of a combination of biomarkers is thought to be more beneficial to the use of a single biomarker due to its low sensitivity and specificity when used alone. This study is aimed to evaluate the levels of blood C-reactive protein, procalcitonin and thrombocyte counts as well as albumin and glucose levels and their combined use in neonatal sepsis. Material and Method: This study was carried out by evaluating the neonatal patients who were hospitalized in the NICU between 01.06.2013 and 01.01.2015 retrospectively. A total of 343 neonates were included in this study and they were divided into three groups. The first group includes newborns with sepsis, the second group includes newborns with nonsepsis infections and the third group includes newborns with noninfectious disorders. The groups' gestational weeks, birth weights and postnatal ages were matched. Their clinical and laboratory findings were recorded from their files. Results: Among 102 cases with sepsis, 53 were early (52%) and 49 were late (48%) onset. The most commonly seen bacteria in the blood cultures of both early and late onset sepsis was coagulase negative staphylococci (50% and 57% respectively).