Acil servise başvuran geriatri hastalarında uygunsuz ilaç kullanımı ve başvuru şikâyetleri ile uygunsuz ilaç kullanımı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Inappropriate medication use in geriatric patients admitted to emergency services and evaluation of the relationship between admittance complaints and inappropriate medication use
- Tez No: 489727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Geriatri, İlk ve Acil Yardım, Pharmacy and Pharmacology, Geriatrics, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Acil servise başvuran geriatri hastalarında uygunsuz ilaç kullanımı ve başvuru şikâyetleri ile uygunsuz ilaç kullanımı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi Amaç: Acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların kullandıkları ilaçları incelemek, bu ilaçlar arasında kullanımı uygunsuz olan veya hayati tehlike yaratan ilaç kombinasyonlarını ve ilaç etkileşimlerini tespit etmek, başvuru şikâyetleri ile kullanılan ilaçlar arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.03.2017-30.08.2017 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servisine başvuran 65 yaş ve üzerindeki, en az 2 ilaç kullanan 300 hasta ile prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikâyetleri, kullandıkları ilaçların isim, sayı, doz, etki ve yan etkileri ve bu ilaçlar arasındaki etkileşimler incelendi. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların %94.6'sında (n=284) tehlikeli ilaç kombinasyonu (TİK) olduğu; %24.3'ünün (n=73) ilaç etkileşimine bağlı şikâyetler nedeniyle acil servise başvurduğu tespit edildi. Hastaların yaş ortalaması 72.2±6.7 yıl olup, %54'ü kadın cinsiyetteydi. TİK saptanan hastalarda yaş ortalaması (72.4±6.7 yıl), saptanmayanlara (68.3±5.5 yıl) oranla daha yüksekti (p=0.016). Cinsiyet, sigara ve alkol kullanımı ile TİK varlığı veya ilaç etkileşimine bağlı başvuru şikâyeti arasında ilişki saptanmadı. Komorbid hastalıklarla TİK arasında ilişki saptanmazken, ilaç etkileşimine bağlı başvuru şikâyetleri ile Koroner Arter Hastalığı arasında ilişki olduğu saptandı (p=0.044).
Özet (Çeviri)
Inappropriate medication use in geriatric patients admitted to emergency services and evaluation of the relationship between admittance complaints and inappropriate medication use Aim: The aim of this study was to examine the medications used by patients aged 65 and above who were admitted to emergency services, to detect the medication combinations and medication interactions amongst these that were inappropriate for use or life threatening, and to investigate the relationship between the admittance complaints and the used medications. Materials and methods: The study was conducted prospectively on 300 patients at the age of 65 and above who were using at least 2 medications and who were admitted to Kirikkale University Faculty of Medicine Emergency services between the dates of March 1st, 2017 and August 30th, 2017. Demographic characteristics and admittance complaints of the patients, names of the medications they used, the number of medications, dosages, effects/side effects, and the interactions between these medications were examined. Findings: It was found that 94.6% (n=284) of the patients in our study had dangerous medication combinations (DMC), and 24.3% (n=73) of the patients had been admitted to the emergency services due to complaints associated with medication interactions. Average age of the patients was 72.2 ± 6.7 and 54% of the patients were female. Average age of the patients with DMC (72.4 ± 6.7) was higher compared to patients without DMC (68.3 ± 5.5) (p=0.016). No relationship was detected between gender, smoking, and alcohol use and DMC existence or admittance complaints associated with medication interactions. While no relationship was detected between comorbid diseases and DMC, a significant relationship was found between admittance complaints associated with medication interactions and Coronary Artery Disease (p=0.044).