Milli kürekçiler ile sedanter bireylerde algılanan ve ölçülen gerçek uyku kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of perceived and objectively measured sleep quality among elite rowing athletes and sedantary individuals
- Tez No: 489784
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Egzersiz ile uyku arasında karşılıklı bir ilişki olduğu; fiziksel aktivitenin özellikle uyku sorunu olan kişilerde uykuya faydalı olduğu, uykunun ise egzersiz kapasitesini artırdığı ve egzersize bağlı sakatlanma riskini azalttığı bildirilmektedir. Ancak, bu etkileşimsel ilişkinin mekanizması ve her spor dalı ile ilişkisinin uyku kalitesini etkileyip etkilemediği tam olarak bilinmemektedir. Dahası, modern yaşamın bireylerden ve özellikle elit sporculardan aşırı beklenti ve zaman olarak yükü, bunların uykuya ayırdığı zamandan kısmalarına yol açmaktadır. Oysa bilimsel araştırmalar güvenlik, performans ve üretkenlik için uykunun kritik derecede önemi olduğunu ve uyku yoksunluğunun birey ve topluma maliyetinin kişilerce tahmin edilenden çok yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasının amacı kürek sporcularında uyku kalitesi özelliklerini incelemekti. Bu amaçla, hem objektif hem de subjektif uyku kalitesi, 30 elit erkek kürek sporcusu (yaş ortalaması 19.36±4.1 yıl) ve benzer yaş (22.20±2.5 yıl) ve cinsiyet özelliğine sahip 30 sedanter, sporcu olmayan birey kontrol olarak kullanılarak incelendi. Katılımcıların subjektif uyku kaliteleri Pittsburgh uyku kalite indeksinin (PUKİ) Türkçe versiyonu ile; uyku ile ilgili objektif parametreler ise metabolik holter (SenseWear kol bandı) ile elde edildi. Grupların uyku kalitesi arasındaki fark bağımsız t testi ile irdelendi.
Özet (Çeviri)
There suggested to be a reciprocal relationship between sleep and exercise, as physical activity is considered as beneficial in aiding sleep especially in those with sleep problems while sleep increases exercise capacity and reduces risk of exercise-induced injuries. But the exact mechanism of this relationship and whether being engaged with every kind of sport branch is beneficial to sleep quality is not clear yet. Yet, the demands and expectations from modern people including elite athletes have placed increasing demands making demands by cutting back on sleep despite scientific research is revealing that sufficient sleep is critical for safety, performance and productivity and the cost of insufficient sleep is much higher than most people recognize. The aim of this thesis study was to investigate profiles of sleep quality in rowing athletes. For this purpose, profiles of sleep quality, both objectively and subjectively in 30 elite male rowing athletes (mean age 19.36±4.1 years) and age ((22.20±2.5 years) and gender-matched non-athlete sedentary control individuals. Subjective sleep quality was assessed using the Turkish version of the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI); while metabolic holter (SenseWear armband) was used for obtaining objective sleep quality related parameters. Independent t-test was used to for comparing sleep quality between the group means.