Türk spor yayıncılığında TRT'nin rolü
The TRT's role of sports broadcasting in Turkey
  1. Tez No: 489786
  2. Yazar: TUNCAY YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmanın kapsamı; kamu hizmeti olarak yayıncılık esasları, kamuyu aydınlatma bilgilendirme, kültürel farkındalık, gündemden haberdar olma gibi toplumsal fayda sağlayan hizmetlerin medya araçları tarafından sağlanması, literatürde de yayıncılığın kamu hizmetine girdiğine dair birçok görüşte belirtilmiştir. Bu bağlamda kamu yararına yayıncılık anlayışı ve kamu yayıncılarının işlevi, özel yayıncıların ise piyasa içerisinde nasıl yerleştirildiğini konularına değinilmiştir. Spesifik olarak spor medyası araştırılmış, kamu yayıncılığında tematik yayın ya da öznelde spor medyasına bakışıcısı değerlendirilmiştir. Türkiye, monist yayıncılıktan tecimsel yayıncılığa geçiş ve günümüze gelindiğinde karma yayıncılığın benimsenmiş oluşu ve spor medyasının değişimini eşzamanlı olarak teknolojik destek ile uluslararası başarı yakaladığı görülmüştür. Ancak asıl önemli gelişme, kamu yayıncısı olarak TRT'nin toplumun sporun biledikleri dallarıyla televizyon yayınları sayesinde tanıştığı gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Yani, TRT tek yayıncılık tarihinden bu yana bir neslin spor kültürünün oluşmasında önemli bir aktördür. Türkiye'de yeni spor kuruluşlarının oluşmasına teşvik, kitleleri spora özendirme gibi olumlu gelişmeleri sağlamıştır. Ulusal ve uluslararası müsabakaların takibi izleyicilere yeni bir vizyon, birlik ve beraberlik ruhu katmakta, sporun fiziksel bir faaliyet olarak görülmesinin ötesinde toplumsal, sosyolojik bir olgu olarak bakılmasının gerekliliğinin altı çizilmiştir. Tarih sahnesinde yayın modelleri, olimpiyatların milletler için önemi, kamu yayıncılık anayasal çerçevesi, spor medyası gibi konular da ayrıca ehemmiyet gösterilen diğer konular arasındadır. TRT bünyesinde, açılış tarihinden bu yana unutulmayan spor olaylarına yer verilmiş, ayrıca uzun yıllar TRT'de görev yapmış değerli spor programcısı, çalışan ve ilgili bölüm koordinatörlerinin görüşlerine başvurulmuş, çocukluğu TRT'nin tek yayıncılık dönemini yaşamış sonrasında TRT Spor 'da görev almış kişilerle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Kamu spor yayıncılığının, tecimsel spor yayınlarından farkları ana hatlarıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the abstract public service has emerged within being social state and public requirements. Under the research limitations,, public servicing has been claimed that media tools are able to inform to public, create culturel awareness , address to public requirements. In the same vain , many aspects reffered public broadcasting determined as a public service in literature. Specifically, this papper has been focussed on public broadcasting in sport. Also, it has been stated the process of sport boradcasting from monopol publishing to private broadcasting terms in Turkey. The most significant improvement was to establish Turkish Radio and Television Corporation. This resarch has specifically involved TRT audience since its foundation and later on who is working in the organization. The main reason is to understand how to affect TRT Sport into their perpective about sport organizations . Results are very astonishing in positive way; all interviewers has come across with different sport branches for the first time due to public broadcaster. In addition, national and multinational sport organizations have contributed to global peace, also providing unity and national solidarity. This reseacrh contains; history of boradcasting types, importance of olimpics , regulations and law in boradcasting , sport media.