Spor müsabakalarının yayın hakları
Broadcasting rights of sports events
- Tez No: 333280
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Spor müsabakalarının yayın hakları, 20. Yüzyılın sonlarında, kamu yayıncılığından özel yayıncılığa geçişle birlikte, yeni tüketim kalıpları ve anlayışları neticesinde sporun medyayla karşılıklı etkileşimiyle birlikte büyük ekonomik boyutlara ulaşmıştır.Spor müsabakalarının yayın hakkına kimin sahip olduğu onun hukukî niteliğinin ortaya konmasına bağlıdır. Spor müsabakaları, onu meydana getirenlerin hususiyetini taşıyan fikir ve sanat eserleri arasında sınıflandırılabilir. Böyle bir durumda, karşılaşma şeklinde tezahür eden, müsabakanın ayrılmaz bir bütün teşkil ettiği hallerde veya müsabakayı meydana getirenlerin bir hizmet sözleşmesi çerçevesinde bir spor kulübüne bağlı çalışmaları durumunda yayın hakkı sahibi, onları biraraya getiren veya çalıştıran spor kulüpleridir.Fikir ve sanat eserleri hukukunun koruma sağlamadığı durumlarda, yedek olarak, eşya hukukunda spor müsabakasının yapıldığı alana malik veya dolaysız zilyet olmaktan veya haksız rekabetten doğan savunma yetkileri, spor müsabakasını düzenleyenlere hukukî koruma sağlayabilir.Spor müsabakalarının yayın haklarının merkezî olarak ve münhasırlık esasına göre pazarlanması, gerek medya ve haber alma özgürlüğü, gerekse rekabet hukuku bağlamında önemli sorunları da beraberinde getirmektedir. Yayın haklarının münhasır olarak tek bir alıcıya satılması, kamuoyunun haber alma özgürlüğünü ve medyanın haber verme özgürlüğünü ciddi anlamda tehdit etmektedir. Bu çerçevede, Avrupa ve Türk hukukunda kısa gösterim hakkı ve önemli spor olaylarına erişim düzenlenmiştir. Keza yayın haklarının merkezî olarak ve münhasırlık esasına göre pazarlanması, rekabeti yatay ve dikey kısıtlayıcı etkilere sahiptir. Spor örgütlerinin kendi spor dalında yayın hakları hususunda fiili veya kanuni tekel oluşturması da, hâkim durumun kötüye kullanılması yasağı bağlamında önemli sorunlar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Broadcasting rights of sports events have become a huge economic aspect as a result of the breathtaking interaction between sports and media within new consumption concepts and models, especially after historical shift from public broadcasting to private broadcasting at the end of the 20th century.What determines who owns broadcasting rights of sports events is related to its legal nature. Sports events can be categorized among literary and artistic works that bear individuality of their owners. Under such conditions, when a match becomes a indivisible whole or the participants of the match have to work under a contract of service with a sports club, the owner of the broadcasting rights are the sports clubs that employ or bring them together.When copyright law does not cover a situation, as a substitute, defense rights due to unfair competition law or law of property which grants rights to the owners or direct possessors of the area where a sports event take can provide legal protection to organizers of sports events.Central and exclusive marketing of broadcasting rights of sports events bring along crucial problems in the means of freedom of media and right to information and in competition law. Selling broadcasting rights to one buyer exclusively is a serious threat to public right to information and freedom of media. In this sense access to major sports events and rights to short extracts are enacted in European and Turkish law. Central and exclusive marketing of broadcasting rights of sports events restrict competition vertically and horizontally. Legal or factual monopoly of sports organizations in their own branches regarding broadcasting rights causes important problems in terms of prohibition of abuse of dominance.