İndirekt floresan antikor yöntemi ile 'granüler + granüler kromozom' paterninde ana pozitifliği saptanan hastalarda, immünblot yöntemi ile anti DFS-70 antikorlarının araştırılması
Investigation of anti DFS-70 antibodies by immunblot method in patients with ana positivity in granular-grnaular chromosome patern detected with indirect fluorescent antibody method
  1. Tez No: 489810
  2. Yazar: İREM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. FAHRİYE EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hücre içi antijenlere karşı otoantikorların varlığı sistemik bağ dokusu hastalıklarının önemli göstergelerindendir. İndirekt Floresan Antikor (IFA) yönteminde nükleus ve sitoplazmik otoantikor pozitiflikleri klinik açıdan hastalıklarla ilişkilendirilebilen farklı boyanma paternleri gösterirler. Bu çalışmada, IFA yöntemi ile granüler + granüler kromozom paterninde Anti Nükleer Antikor (ANA) pozitifliği saptanan hasta serumlarında immünoblot yöntemi ile anti-DFS-70 antikorlarının araştırılması amaçlandı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin çeşitli kliniklerinden Nisan 2016-Eylül 2016 tarihleri arasında gönderilen hasta serumlarında IFA yöntemi ile granüler + granüler kromozom paterninde ANA pozitifliği saptanan 100 hasta serumunda immünoblot yöntemi ile 16 farklı antijene karşı oluşan antikorlar araştırıldı. Çalışma kapsamına alınan hastaların demografik bilgileri kaydedildi. Çalışma süresi içinde çeşitli kliniklerden gönderilen 4440 serum örneği IFA yöntemi ile ANA açısından değerlendirmeye alındı ve örneklerin 81'inde (% 1.82) tek olarak granüler +granüler kromozom tarzında ANA pozitifliği, 19'unda (%0.42 ) ise farklı paternlerle beraber granüler +granüler kromozom tarzında ANA pozitifliği saptandı. Pozitiflik saptanan 100 örnek immünoblot yöntemi ile çalışmaya alındı ve 70'inde (% 70) tek olarak anti-DFS70 antikoru, 30'unda (% 30 ) ise anti-DFS70 ile birlikte farklı antikor pozitiflikleri saptandı. Anti Sentromer pozitifliğine hiçbir hastada rastlanmadı. IFA yöntemi ile granüler +granüler kromozom paterninde ANA pozitifliği anti-DFS70 antikoru varlığı ile ilişkilendirilmektedir, bizim sonuçlarımızda bunu doğrulamaktaydı. Ancak birden fazla antijene karşı ANA pozitifliği olduğu durumlarda IFA ile boyanma paternlerinin birbirlerini maskeleyebileceği görüldü. İmmünoblot yönteminin birden fazla antikor varlığında oldukça yararlı olduğu sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
The presence of autoantibodies against intracellular antigens is an important indicator of systemic connective tissue diseases. In the Indirect Fluorescent Antibody (IFA) method, nucleus and cytoplasmic autoantibody positivity show different patterns of staining that can be clinically associated with diseases. In this study, it was aimed to investigate anti-DFS-70 antibodies by Immunoblot method in serum of patients with Anti-Nuclear Antibody (ANA) positivity in granular + granular chromosome pattern by IFA method. Antibodies against 16 different antigens were investigated by immunoblot method in 100 serum of patients from IFA and granular + granular chromosome patterns of patient sera sent from various clinics of Gaziantep University Medical Faculty Sahinbey Research and Application Hospital between April 2016 and September 2016. Demographic information of the patients included in the study was recorded. Between April 2016- September 2016, 4440 serum samples from various clinics were evaluated in terms of ANA by IFA method and alone granular + granular chromosome style ANA positivity in 81 samples (1.82%), combination with other pattern Granular + granular chromosome-like ANA positivity in 19 samples (0.42%) has been determined. 100 samples determined positivity studied by immunblot method and anti-DFS70 antibody positivity as single in 70 (70%), different antibody positivity with anti-DFS70 positivity in 30 (30%) has been detected. Anti-centromere positivity has not been detected in any patients. ANA positivity in the granular + granular chromosome pattern by the IFA method is associated with the presence of anti-DFS70 antibody that our results confirm this. However, in cases where there is an ANA positivity against more than one antigen, it has seen that IFA staining patterns could mask each other. It was concluded that immunoblot method is useful in the presence of more than one antibody.